BIO spotrebiteľ

Ako dopadlo prvé hodnotenie internetových BIO obchodov?

07.10.2005 07:15
Liga ekologických alternatív LEA (Česká republika) spravila zaujímavý prieskum. Zisťovala, kde sa najlepšie kupujú biopotraviny na internete.
LEA si vzala na mušku 8 českých internetových obchodov s ekologickými produktami. A pre zaujímavosť do prieskumu zaradila aj náš, zatiaľ jediný slovenský BIO obchod!

Vôbec po prvýkrát sa testovala kvalita ponúkaných služieb u e-shopov na území našej bývalej republiky. A i napriek tomu, že úroveň služieb e-shopov ešte stále pokrivkáva za Rakúskom či Nemeckom, stále sa zlepšuje aj ponuka aj záujem.

A ako to celé dopadlo?

Celý prieskum sa robil na základe anonymného nákupu, kde sa sledovali rôzne atribúty od rýchlosti zásielky po čerstvosť produktov. Hlavnými hodnotiacimi kritériami boli prehľadnosť predaja, pestrosť ponúkaného tovaru, jednoduchosť systému predaja, variabilita dodávania, kvality systému doručenie a kvalita značky BIO. ,

Členovia poroty (novinári, marketingový špecialisti, zástupca organizácie ekologického poľnohospodárstva, PR-expertov) sa usilovali o nákup 16-tich položiek u jednotlivých obchodov. Konkrétne chceli kúpiť: zemiaky, karfiol, rajčiny, cukety, uhorky, papriky, ovocie, tvrdý syr typu eidam ementál, surové kravské mlieko, bravčové pliecko bez kosti, uherák, špaldová múka, chlieb, čaj, vajcia.

Aké e-shopy boli v prieskume?


Celkovým víťazom sa stal e-shop Rozmarýna, ktorého široká ponuka bioporoduktov (cca 600 bio-produktov a 37 druhov čerstvej zeleniny) bola hlavným víťazným bodom.

A aké sú záverečné postrehy?

 • V ČR sa cez net nepredávajú BIO výrobky z mäsa, len minimum obchodov má v ponuke BIO zeleninu a BIO pečivo. Len dva obchody splnili aspoň priemerne zadanie objednávkového koše (Rozmarýna - biopotraviny10 zo 16 položiek, Zdravý život 8 zo 16 položiek v ponuke). Pre zaujímavosť nemecký Amorebio GmbH má v ponuke desiatky druhov pečiva, vína, piva k expedícií do 24 hodín a distribuované po celom Nemecku. Výnimka v ČR - Rozmarýna - biopotraviny ponúka ako jediný vajcia v kvalite BIO
 • Najčastejšia forma distribúcie je zaslanie poštou na dobierku. Napríklad v Nemecku preferujú osobné rozvozy do domu. V Čechár rozvoz do domu realizuje len Rozmarýna - biopotraviny a Internetovém obchůdek Klubu přátel biofarem Veroniky a Miloše Růžičkových. Pri objednávke nad 1500 Kč aj Zdravý život. Na Slovensku donášku do domu ponúka BIO obchod.
 • Spotrebitelia v SRN majú možnosť predplatenia tzv. pravidelného balíčka regionálnych komodít, hoci nemusia poznať presný obsah. Táto forma distribúcie chýbala u všetkých skúmaných obchodov .
 • Podiel biopotravín na celom sortimente bol vyšší než 90% len u Vitek Trade, Ostatné obchody sa len približovalo k 50tim percentám.. a dokonca niektoré ani neboli poriadne označené, či sú alebo nie v kvalite BIO (Dobrý krámek).


Dosť výrazným ospravedlnením internetových predajcov môže byť aj nedostatočná produkcia českých ekofariem v žiadaných komoditách. Inak aj v predaji potravín platí čoraz viac a viac heslo Náš zákazník, náš pán. Nuž bude sa do budúcna čo učiť a v čom sa zlepšovať..

Záverom pripájame odkaz na výsledky prieskumu kde nájdete aj prehľadnú tabuľku. Môžete si spraviť obrázok, ako to teda so všetkými bio-obchodíkmi na českom, slovenskom internete je.

Nakupovali ste už biopotraviny cez internet? Ako by ste boli spokojní? S čím naopak nie? čo by ste od BIO obchodu(ov) očakávali? Čo im chýba?

Hodnotenie: 60%, 2 hlasy Ako veľmi sa Vám páči tento článok? Dajte mu svoj hlas.

Daniela DivílkováOd roku 2002 dobrovoľne a s radosťou pracuje pre Centrum environmentálnych aktivít v Trenčíne.

Diskusia: Ako dopadlo prvé hodnotenie internetových BIO ...

  reakcia

  Dobry den,
  mna hlavne zaujima, ci si ludia hladaju svoju farmu, kde chodia sami nakupovat, resp. ci nejaky farmar rozvaza svoje produkty po okoli svojim zakaznikom. Ja mam stastie, ze mam relativne blizko sad Livia na ovocie a farmu Masekov mlyn na zeleninu, maso, syr, med. Dakujem vsetkym, ktori sa snazie prevadzkovat bioobchod - na slovensku to je tazka praca a tiez dakujem vsetkym, co sa snazia produkovat biopotraviny.
  Rado.
  Rado Makáň   Reagovať
   
  0
   
  0

  Hm, zaujímavé čítanie, ale na Slovensku nám už naštastie pribudlo viacej e-shopov :-)
  Napr. biopotraviny nakupujem na www.berkana.sk.
  Peter   Reagovať
   
  0
   
  0Pridať názor na článok

BIO magazín

Biopotraviny, bioprodukty
Kvalita biopotravín, veľtrhy, jarmoky, cenové porovnania, kluby biospotrebiteľov...Najčítanejšie v rubrikeTento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií