BIO spotrebiteľ

Nová slovenská Miss 2015 je už známa!

30.09.2015 12:41
Priatelia Zeme – SPZ vyhlásili v sobotu 26. septembra víťazov súťaže Miss Kompost 2015. Záverečné podujatie súťaže sa už tradične konalo na trenčianskom BIOjarmoku. Miss Kompost nie je súťaž o najkrajšiu ženu s kompostoviskom, ale o najlepší kompost. Zmyslom súťaže organizovanej Priateľmi Zeme – SPZ a Centrom environmentálnych aktivít bolo zvýšiť záujem o kompostovanie a tvorivosť ľudí pri využívaní biologického odpadu.

Do súťaže sa mohol zapojiť každý jednotlivec žijúci na Slovensku, ktorý kompostuje pre vlastnú radosť a potešenie. Nezáleží na tom, či býva v rodinnom dome alebo v paneláku. Súťažiaci sa prihlasovali tým, že posielali fotografie, „miery“ (výšku, šírku a dĺžku) svojho kompostoviska a „jedálny lístok“ svojho kompostu. Vítané boli aj zaujímavé postrehy, zážitky, filozofické úvahy, vlastné skúsenosti alebo aj napr. básničky, ktoré sa týkali kompostovania. Odborná porota vybrala z prihlásených piatich najlepších, ktorí postúpili do finále.

Tohtoročné príspevky boli veľmi vyrovnané a porota sa pri ich vyhodnocovaní riadne „zapotila“.

„Som naozaj rád, že nemusím rozhodnúť o konečnom poradí finalistov. Všetky príspevky sú veľmi kvalitné a tie komposty..., hmm – úplná paráda. Ľudia ukázali, že človek nemusí byť vyštudovaný odborník, aby dokázal kvalitne kompostovať.“, zhodnotil Branislav Moňok z Priateľov Zeme – SPZ, ktorý bol jedným z porotcov.

Konečné poradie finalistov totiž bolo určené hlasovaním návštevníkov BIOjarmoku. Tí mali celý deň na hodnotenie.

Hlasovanie, MISS kompost 2015
Hlasovanie, MISS kompost 2015

Každý z nich mohol zahlasovať za svojho favorita. Niektorí sa nechali nadchnúť krásou a kvalitou vyrobených kompostov, iní zase príbehom vzniku a využívania kompostu. Hlasy návštevníkov sa nakoniec spočítali a určilo sa tým poradie.

Na prvom mieste sa umiestnil Jozef Vyšňovský z Košíc, ktorý napísal:

„Úplne sa stotožňujem s hlavnou myšlienkou tejto súťaže, že kompostovanie je súčasťou moderného životného štýlu, preto som neváhal ani chvíľu a prihlásil som sa do súťaže. Cítim zároveň aj akúsi potrebu podeliť sa s tým, ako sa dá kompost využiť, keď sa nám ho už podarí "vypestovať".

Od sponzora súťaže - internetového obchodu komposter.sk získal ručný prekopávač kompostu a darčekovú poukážku na nákup v hodnote 230 EUR. Od Priateľov Zeme – SPZ navyše získal plátennú tašku, tričko s kompostovacím motívom, špaldový vankúš, knihu a od Centra environmentálnych aktivít plátennú tašku, knihu, kalendár a balíček biopotravín.

Víťazi Miss kompost 2015
Víťazi Miss kompost 2015

Na druhom mieste sa umiestnila Božena Pospíchalová z Lietavskej Lúčky, ktorá získala od komposter.sk ručný prekopávač kompostu a poukážku v hodnote 86 EUR. Od organizátorov súťaže získala plátennú tašku, tričko, pohánkový vankúš, knihy a kalendár.

Tretie miesto, ručný prekopávač kompostu a poukážku od komposter.sk v hodnote 48 EUR získal Ladislav Brtáň z Košece. Od organizátorov súťaže si navyše odniesol plátennú tašku, kalendár, knihy, tričko a košík zo šúpolia.

Na štvrtom mieste skončil Rudolf Beňuš a na piatom mieste Katarína Hudecová, obidvaja z Lietavskej Lúčky. Každý z nich získal od sponzora komposter.sk ručný prekopávač kompostu, poukážku na nákup v hodnote 27 EUR a plátennú tašku, tričko a knihu od organizátorov súťaže.

Zaujímavosťou Miss Kompost 2015 je, že medzi piatich finalistov sa dostali traja obyvatelia z jednej obce – Lietavskej Lúčky.

Hlasovanie o MISS kompost 2015
Hlasovanie o MISS kompost 2015
Nová slovenská Miss 2015 je už známa!
Nová slovenská Miss 2015 je už známa!


Príspevky a fotografie finalistov Miss Kompost 2015.

Viac informácií:
Branislav Moňok, podpredseda Priateľov Zeme – SPZ, 0903 77 23 23

Miss Kompost 2015 kompostovanie
Hodnotenie: 60%, 2 hlasy Ako veľmi sa Vám páči tento článok? Dajte mu svoj hlas.

Súvisiace články


Diskusia: Nová slovenská Miss 2015 je už ...  Pridať názor na článok

  BIO magazín

  Súťaž
  popis  Najčítanejšie v rubrike  Tento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií