BIO spotrebiteľ

Vyhodnotenie súťaže „Kto nájde viac éčiek?“ (4)

18.05.2006 08:36
Od súťažiacich sme dostali veľa tipov na výrobky, ktoré obsahovali síce veľa prídavných látok, mnohé z nich však boli z kategórií látok „ešte prijateľné“ (2) alebo „menej vhodné“ (3), a teda v celkovom číselnom vyjadrení s nimi až tak nebodovali. Ale už vás nebudeme napínať – o „medailové umiestnenia“ sa podelili dva výrobky: Ovocný nápoj Zeus (3. miesto) a Lentilky (1.-2. miesto).
Od súťažiacich sme dostali veľa tipov na výrobky, ktoré obsahovali síce veľa prídavných látok, mnohé z nich však boli z kategórií látok „ešte prijateľné“ (2) alebo „menej vhodné“ (3), a teda v celkovom číselnom vyjadrení s nimi až tak nebodovali. Šancu na úspech mali zato tipy na potraviny obsahujúce niekoľko „éčiek“ z kategórií „látky pôsobiace nepriaznivo“ (4) a „látky výrazne nepriaznivé“ (5) (znovu pripomíname, že túto kategorizáciu sme prevzali z knihy „Tajemství výrobců potravin“ od Ing. Víta Syrového). Ale už vás nebudeme napínať – o „medailové umiestnenia“ sa podelili dva výrobky: Ovocný nápoj Zeus (3. miesto) a Lentilky (1.-2. miesto).

3. miesto - Ovocný nápoj ZEUS

Celkový koeficient: 3+5+5+5+5+5+5+5=38 bodov
Tip poslala: Katarína K.

Text správy:
Zeus Tropic
Zeus Tropic
„Bývam na internáte, kde človek uvidí aj veci, ktorým by neveril, že sú reálne. A takto sa ku mne dostal aj nasledujúci výrobok. Je to ovocný napoj s príchuťou maliny a jahody - Zeus.

Jeho zloženie je vskutku veľmi zaujímavé: voda, cukor, jablkový koncentrát a jahodová dreň. A teraz to príde: kyselina citrónová (E 330), arómy (jahoda, malina), cyklamát sodný, sacharín sodný, acesulfam K, aspartam, sorban draselný, benzoan sodný a azorubin.

Vážne neviem, ktoré zo surovín sú „dobré“ a ktoré sú „zlé“, ale už len tie názvy ma nútia pochybovať o vhodnosti konzumácie. Výrobok bol v akcii a mal peknú fľašu, takže samozrejme prilákal pozornosť.“


Zeus Tropic - etiketa
Zeus Tropic - etiketa


Milá Katarína,
ako si môžete pozrieť, prídavné látky použité v tomto ovocnom nápoji patria až na jednu výnimku do kategórie „5“ - Látky výrazne nepriaznivé. Aj preto sa tento zoznam „červená hanbou“ :-(. Vám však patrí za Váš tip 3. miesto a čokoláda – snáď poteší :-).

1. kyselina citrónová - E 330
2. sacharín sodný - E 954
3. cyklamát sodný – E952
4. acesulfám K – E 950
5. aspartám – E 951
6. sorban draselný – E 202
7. benzoan sodný – E 211
8. azorubín – E 122

1. a 2. miesto - Lentilky

Celkový koeficient: 1+4+2+1+5+4+5+5+5+5+3 = 40 bodov
Lentilky ako „éčkového magnáta“ nominovali dvaja súťažiaci: Ema G. a Matej Š.

Matej k svojej nominácii pripísal:
Lentilky - absolútny víťaz
Lentilky - absolútny víťaz
“Dobrý deň, som tu zase s ďalšími potravinami, ktoré majú prílišné množstvo aditív. Túto cukrovinku jedia každý deň viaceré deti. Rodičia im ich kupujú, pritom nevedia, koľko je tam nebezpečných prídavných látok, a čo je horšie, netušia, že to má najväčší dopad na zdravie ich detí. Je to známy výrobok od známeho českého výrobcu - Lentilky.

Našiel som tam 12 látok, ktoré sa zaraďujú medzi aditíva. Zloženie tohto výrobku je: cukor, kakaová hmota, sušené mlieko, rastlinný tuk, pšeničný škrob (obsahuje glutén ), kakaové maslo, emulgátor ( sójový lecitín ), maltodextrín, leštiace látky ( arabská guma, šelak, karnaubský vosk, včelí vosk ), farbivá ( E104, E120, E124, E110, E133, E122, E171 ), arómy (vanilková, etylvanilín )

Lentilky - etiketa
Lentilky - etiketa
1. emulgátor sójový lecitín = E322, prírodný lecitín, výťažok zo sóje, jeho rastlinný pôvod je bezpečný pre organizmus, zatiaľ nie sú známe žiadne ťažkosti
2. leštiaca látka arabská guma = E414, rastlinný pôvod, vo zvýšenej dávke pôsobí laxatívne, inak podporuje trávenie, pôsobí aj ako zahusťovacia látka.
3. leštiaca látka šelak = E904, rastlinný pôvod, v tele sa nevstrebáva, živica vhodná ako aj látka zvýrazňujúca chuť
4. leštiaca látka karnaubský vosk = E903, rastlinný pôvod, v tele sa nevstrebáva ako väčšina leštiacich látok, neškodný
5. leštiaca látka včelí vosk = E901, rastlinný pôvod, absolútne neškodný, vhodný aj ako látka zvýrazňujúca chuť, možnosť alergie, nevhodný pre alergikov
6. farbivo E104 = chinolín, žlté farbivo, boli zistené mozgové nádory u zvierat, dokonca aj hyperaktivita detí, patrí medzi najnebezpečnejšie syntetické aditíva na svete
7. farbivo E120 = kyselina karmínová, košenilová červeň, prírodná látka, v nadmernej spotrebe škodlivé farbivo
8. farbivo E124 = košenilová červená A, zaraďuje sa medzi najnebezpečnejšie aditíva, umelá látka produkovaná na báze prírodnej kyseliny karmínovej, tiež sa používajú názvy ako Ponceau 4R alebo Brilliant Scarlet 4R, sú to umelé karmíny
9. farbivo E110 = žlť-oranž S, patrí medzi 2 najnebezpečnejšie aditíva, ktoré spôsobujú rakovinu, umelá látka, tiež sa používajú názvy ako Orange Sunset Yellow S alebo FCF
10. farbivo E133 = brilantná modrá farba, vo vysokých dávkach sa usádza v obličkách, boli zistené prípady detskej hyperaktivity, umelé farbivo
11. E122 = Azorubín, červené umelé farbivo, vo vysokých dávkach možnosť alergie
12. farbivo E171 = Titandioxid, titánová beloba, umelá alebo minerálna látka, vo vysokom obsahu je škodlivý, vysoké účinky neznáme, nepoužíva sa vo zvýšenom množstve
13. aróma etylvanilín = CE 108, zaradená do špeciálnej tabuľky, ktorú nie je povinné udávať v zloženiach, etylvanilín je syntetická vanilková aróma, etylvanilín je 3-etoxy-4-hydroxy-benzaldehyd, vyrába sa z frakcií ropy, zatiaľ nie sú známe riziká.“


Eme i Matejovi blahoželáme k 1-2. miestu v súťaži a posielame sľúbenú sladkú odmenu – čokoládu zo spravodlivého obchodu Rapadura.

Ďalších čitateľov BIO magazínu pozývame, aby sa tiež zapojili (dlhodobo) do našej „éčkovej“ súťaže – i keď už bez sladkej motivácie. Prosíme vás: ak by ste náhodou objavili potravinu s množstvom prídavných látok, využite možnosť reagovať pod článkom a podeľte sa o túto informáciu s návštevníkmi stránky BIO spotrebiteľ. Viac hláv, viac rozumu - platí aj v prípade prídavných látok. Po vstupe do Európskej únie pribudlo na našom trhu veľa druhov „moderných“ potravín a rozšíril sa aj zoznam povolených prídavných látok. Nechceme strašiť, len informovať. Informovaný spotrebiteľ si už vie vybrať, čo je pre neho dobré.

Zajtra ukončíme seriál k vyhodnoteniu súťaže „Kto nájde viac éčiek?“ uvedením dvoch najzaujímavejších príspevkov na tému prídavných látok a informáciou ohľadne prídavných látok v biopotravinách. Už sa nemôžete dočkať, však? :-)





Hodnotenie: 75.4%, 13 hlasov Ako veľmi sa Vám páči tento článok? Dajte mu svoj hlas.

Klaudia MedalováOd roku 2001 pracuje v Centre environmentálnych aktivít ako koordinátor aktivít na podporu rozvoja ekologického poľnohospodárstva. Stála tiež pri zrode klubu priateľov ekologického poľnohospodárstva Klubu BIO PaPa v Trenčíne.

Súvisiace články


Diskusia: Vyhodnotenie súťaže „Kto nájde viac ...

    ASPARTAM

    ďakujem, konečne som po dlhom hľadaní našiel číselné označenie pre aspartam - E951.
    Aspartam totiž jednoznačne spôsobuje rakovinu, a to už v dávke 20 mg na kg telesnej váhy. Pritom americká zdravotná norma povoľuje 50 mg a európska 40 mg! O čo im ide??
    Peter

    Re: Vyhodnotenie súťaže „Kto nájde viac éčiek?“ (4)

    Len by som doporučila do súťaže nominovať aktuálne výrobky s aktuálnymi obalmi. Tie Lentilky boli na trhu pred mnohými rokmi, už niekoľko rokov sú na trhu Lentilky bez umelých farbív... Doporučujem si prečítať zloženie, je úplne iné.
    Jozefína

    Re: Vyhodnotenie súťaže „Kto nájde viac éčiek?“ (4)

    Hmm, lentilky? A sakra, moja oblubena cukrovinka :) Asi to budem musieť prehodnotiť, ale ešte, že ich jem len občas :)

    Vo vysokých dávkach škodlivý, ale čo sa rozumie pod tou vysokou dávkou? Téma "éčiek" je dnes vysoko aktuálna ale povedzme si otvorene, nájdeme dnes niečo čo nie je škodlivé? Napr. také cigarety a alkohol, nie sú škodlivé? Myslím si, že sú, ale mnohí z nás vidia len to, čo chcú vidieť. Možno ten alkohol a cigarety majú horší dopad na zdravie a spoločnosť ako tie "éčka". Nie som zástanca potravinových aditív ale spolieham sa na to a verím, že je to riadené prísnymi normami. A na druhej strane, máme možnosť výberu, veď nám nikto nekáže denne sa napchávať potravinami, ktoré majú vysoký podiel týchto látok. Či?

    A zoberme si len také ovocie a zeleninu, konzumujeme ich, lebo si myslíme, že žijeme zdravo, ale radšej ani nechcem vedieť koľko "sajrajtu" je na jednotlivých plodoch, len aby sa to udržalo "čerstvé" a aby sa to dalo prepravovať. Myslíme si, že vodou to dáme dole, ale obavám sa, že tomu tak nie je :(

    Takmer vždy máme možnosť voľby, takže Vám prajem správne rozhodovanie ;)
    ali

    Kto nájde potraviny....

    Kto najde vela aditiv v akychkolvek potravinych, prosim, podelte sa aj somnou s touto informaciu, nemusite pisat, staci, ked mi odfotite zlozenie, alebo odpisete
    Matej

    Kto najde v akychkolvek potravinach nejake aditiva, prosim, nech sa aj somnou podeli zo zlozenim, staci mi mail s fotografiou zlozenia, pomoze mi to k propagacii niecoho .... zaujimaveho na com pracujem. Pomoze mi to a rad sa aj s vami podelim o nebezpecnych potravinach alebo inak podozrivych. Spytajte sa ma na akekolvek E-cko, rad vam odpoviem. S pozdravom Matej Šiculiak
    Matej Šiculiak



Čítať celú diskusiu k článku (6 príspevkov)   Pridať názor na článok





BIO magazín

Potravinová bezpečnosť
popis



Najčítanejšie v rubrike



Tento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií