BIO spotrebiteľ

Geneticky modifikované potraviny na Slovensku

01.02.2007 07:21
V minulom roku sa na slovenskom trhu objavilo päť neoznačených výrobkov s obsahom GMO.
Organizácia Greenpeace požiadala začiatkom januára 2007, na základe zákona o slobodnom prístupe k informáciám, Štátnu veterinárnu a potravinovú správu SR o sprístupnenie výsledkov kontrol označovania potravín s možným obsahom geneticky modifikovaných organizmov*1. Zo správy, ktorú ŠVPS SR poskytla v týchto dňoch Greenpeace vyplýva, že v roku 2006 odobrali inšpektori celkom 464 vzoriek potravín na stanovenie prítomnosti GMO. V piatich prípadoch kontrola potvrdila prítomnosť geneticky modifikovanej zložky v množstve vyššom ako ukladajú predpisy, pričom žiadna z týchto piatich vzoriek nemala na obale informáciu pre spotrebiteľa o prítomnosti GMO.

Zo správy vyplýva, že medzi kontrolovanými potravinami prevládali výrobky z kukurice (167 vzoriek) a sóje (143 vzoriek – medzi nimi aj mäsové výrobky s obsahom pridanej sóje). Inšpektori však odobrali aj 118 vzoriek dlhozrnnej ryže a 36 vzoriek rajčín. Pozitívny nález geneticky modifikovaného génu u kukurice, ryže a rajčín, podľa správy ŠVPS SR zistený nebol .

K neoznačeným výrobkom s obsahom GMO patrili napr. sójové produkty Vegárky (zistený obsah GM sóje 33,10 %), sójová nátierka (zistený obsah GM sóje 45,40 %) a sójový nárez (zistený obsah GM sóje - 14,20 %.). Vo všetkých piatich prípadoch išlo o výrobky zo sójovej múky SOYAN – F vyrobenej v Rakúsku. Finálnym producentom potravín ju dodala firma Brentag Slovakia s.r.o. Bratislava. Aj napriek obsahu GM zložky v tejto sójovej múke bolo na veľkospotrebiteľskom obale deklarované, že ide o tzv „GMO free“ múku – teda výrobok bez obsahu GM zložky.

Ako vyplýva zo správy Štátnej veterinárnej a potravinovej správy SR boli finálnym výrobcom i dodávateľovi múky uložené opatrenia na nápravu stavu. Potravinové výrobky s obsahom GMO, ktoré neboli správne označené, boli stiahnuté z trhu a firma, ktorá vyrobila sójové výrobky, dostala za porušenie platných právnych predpisov pokutu 10 000 Sk. Okrem toho bol výrobca povinný uhradiť finančné náklady spojené s analýzami vzoriek v súhrnnej hodnote 39 000 Sk.

„Vítame, že Štátna veterinárna a potravinová správa SR aktívne kontroluje situáciu v oblasti výskytu GM potravín a správneho označovania GM výrobkov na slovenskom trhu. Zároveň nás ale prekvapuje, že niektoré potravinárske firmy nevykonávajú aj vlastné kontroly na obsah GMO vo svojich produktoch a v surovinách, ktoré používajú. Všetky relevantné prieskumy ukazujú, že spotrebitelia odmietajú kupovať potraviny s obsahom GMO. Firmy, ktoré používajú na svojich výrobkoch označenie „bez GMO“ by preto mali urobiť všetko preto, aby dokázali spotrebiteľom garantovať „čistotu“ svojich výrobkov,“ povedala Mgr. Martina Badidová, koordinátorka genetickej kampane Greenpeace.

Pre viac informácií kontaktujte:
Mgr. Martina Badidová, koordinátorka genetickej kampane Greenpeace, mobil: 0905 785 608

Poznámky:

*1A k bola pri výrobe potravín alebo krmív použitá zložka z geneticky modifikovaných organizmov, musí byť táto informácia uvedená na obale. V praxi to znamená, že ak výrobok obsahuje nad 0,9 % GMO, je potrebné túto informáciu uviesť na výrobku (spravidla v zložení).

Hodnotenie: 76%, 5 hlasov Ako veľmi sa Vám páči tento článok? Dajte mu svoj hlas.

Juraj Rizmanhovorca hnutia Greenpeace

Súvisiace články


Diskusia: Geneticky modifikované potraviny na ...

  Co s tym robit ?

  Si myslim, ze uz v tom je pokrok, ze spotrebitelia si vsimaju, ci sa v danej potravine nachadzaju GMO ?

  Lenze teraz je velka dilema, aj ked je na obale napisane "GMO free", ako ste sa mohli docitat, aj tak sa do potravin pridava GMO.

  Zaujimalo by ma teraz, ako to mozu zistit samostny spotrebitelia, ci tam skutocne nie su GMo, aj ked je to pisane ?

  Pochybujem, ze GMO sa senzoricky prejavuje v potravine, tj. jedine, co spotrebitel moze urobit je, ze sa spyta Štátnej veterinárnej a potravinovej správy SR na prislusne zistenia (ak dany produkt analyzovali) o vyskyte a obsahu GMO.
  Matej Šiculiak   Reagovať
   
  0
   
  0

  ja si mysím na každom produkte by malo byř vyznačené či je alebo nie je geneticky modifikovanou potravinou
  Lucia lululka   Reagovať
   
  0
   
  0Pridať názor na článok

BIO magazín

Potravinová bezpečnosť
popisNajčítanejšie v rubrikeTento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií