BIO spotrebiteľ

Ministerstvo pôdohospodárstva zavádza!

22.09.2006 14:15
Greenpeace spochybňuje dnešné mediálne vyjadrenia Ministerstva pôdohospodárstva SR k téme pestovania GM kukurice.
„Organizácia Greenpeace je šokovaná, že ministerstvo pôdohospodárstva nevie, aká je slovenská legislatíva upravujúca problematiku pestovania geneticky modifikovaných plodín. Zbavovať sa zodpovednosti jej prehadzovaním na iný rezort je detinské a právne neodôvodniteľné“, vyhlásila Mgr. Martina Badidová, koordinátorka genetickej kampane Greenpeace.

Ochranári odmietajú tvrdenia MP SR, ktoré v dnešnom vyhlásení pre médiá konštatovalo, že: „Pestovanie geneticky modifikovaných plodín podľa MP SR v tomto roku podlieha režimu iného zákona, a to zákona č. 151/2002 Z.z. o používaní genetických technológií a geneticky modifikovaných organizmov, ktorého gestorom je Ministerstvo životného prostredia. Greenpeace sa preto malo obrátiť na tento rezort.“

Organizácia Greenpeace oficiálne kontaktovala 26. mája 2006 riaditeľku Ústredného kontrolného a skúšobného ústavu poľnohospodárskeho (ÚKSUP) Ing. Annu Vitáriusovú so žiadosťou o informácie týkajúce sa pestovania GM kukurice na území SR. V odpovedi riaditeľky ÚKSUP sa doslovne uvádza, že kompetentná inštitúcia v tejto veci je podľa zákona č.184/2006 par. 8 Ministerstvo pôdohospodárstva SR. Rovnaký názor má aj právna zástupkyňa Greenpeace Mgr. Dana Mareková.

Podľa správy ministerstva pôdohospodárstva je tiež nesprávne tvrdenie Greenpeace o možnej kontaminácii geneticky modifikovaným materiálom. S režimom pestovania GM plodín bola oboznámená aj Slovenská inšpekcia životného prostredia, ktorá už v tomto roku na poliach vykonala niekoľko návštev, kontrol a aj odberov biologického materiálu. Organizácia Greenpeace v žiadnom prípade nespochybňuje prácu SIŽP, ale požaduje zverejnenie informácií, ktoré sú bežné v rámci EÚ, a na základe ktorých je možné vykonať aj nezávislý monitoring.

„Nekritická dôvera v štát je nebezpečná. Prístup ministerstva, ktorý by sa dal charakterizovať ako “všetko je v poriadku, verte nám - len sa nás nepýtajte na detaily” túto obavu len potvrdzuje,“ konštatovala Mgr. Martina Badidová z Greenpeace.

Na území Slovenskej republiky sa tento rok po prvýkrát pokusne pestujú geneticky modifikované poľnohospodárske plodiny. Konkrétne ide o geneticky modifikovanú kukuricu MON 810. Pestovanie GM plodín je v rámci EÚ možné pri dodržaní určitých podmienok. Jednou z nich je aj zverejnenie tzv. verejného registra. To znamená zverejnenie lokalít a pestovateľov geneticky modifikovaných plodín. Tento zoznam však slovenské ministerstvo pôdohospodárstva nezverejnilo a na žiadosť Greenpeace ho odmietlo vydať. Preto sa environmentalisti obrátili podaním žaloby na Najvyšší súd SR.

Pre viac informácií prosím kontaktujte:
Mgr. Martina Badidová, koordinátorka kampane Greenpeace, mobil: 0905 785 608
Juraj Rizman, hovorca Greenpeace, mobil: 0908 729 997, e-mail: juraj.rizman@greenpeace.sk

Hodnotenie: 100%, 1 hlas Ako veľmi sa Vám páči tento článok? Dajte mu svoj hlas.

Juraj Rizmanhovorca hnutia Greenpeace

Súvisiace články


Diskusia: Ministerstvo pôdohospodárstva ...    Pridať názor na článok    Najčítanejšie v rubrike    Tento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií