BIO spotrebiteľ

Greenpeace vyhral súd s Ministerstvom pôdohospodárstva SR

07.11.2007 13:45 Zdroj: Tlačová správa, 2007-11-07
Organizácia Greenpeace vyhrala súd s Ministerstvom pôdohospodárstva SR kvôli znesprístupneniu registrov lokalít a pestovateľov geneticky modifikovaných plodín.
Krajský súd v Bratislave vyhovel žalobe Greenpeace proti rozhodnutiu Ministerstva pôdohospodárstva SR z roku 2006. Environmentalisti žiadali ministerstvo o informácie o lokalitách, o výmere a vlastníkoch pozemkov, na ktorých sa pestuje geneticky modifikovaná kukurica MON 810. Ministerstvo žiadosti nevyhovelo s odôvodnením, že sa jedná o obchodné tajomstvo. Podľa Greenpeace bolo toto rozhodnutie v rozpore so slovenskou ale aj európskou legislatívou. Krajský súd v Bratislave vyhovel žalobe ochranárov a rozsudkom vrátil vec ministerstvu na ďalšie konanie.

Súd dospel k záveru, že Ministerstva pôdohospodárstva SR nesprávne posúdilo vec, nedostatočne zistilo skutkový stav veci a svoje závery nedostatočne zdôvodnilo. Súd dal za pravdu argumentom Greenpeace i v tom, že zákon č. 184/2006 Z.z. vymedzuje oznamovaciu povinnosť pestovateľov vo vzťahu k požadovaným informáciám. Žalované ministerstvo teda požadovanými informáciami disponovalo, získalo ich v rámci výkonu štátnej správy a bolo teda povinné postupovať pri ich zverejňovaní podľa dikcie zákona o slobodnom prístupe k informáciám.

Súd konštatoval, že označenie informácie za obchodné tajomstvo a vôľa pestovateľa informáciu utajiť nie je v tomto prípade relevantná. Podľa rozhodnutia bolo Ministerstvo pôdohospodárstva SR povinné vyhodnotiť, či sú požadované informácie spôsobilé byť predmetom obchodného tajomstva, k čomu v rámci tejto kauzy nedošlo.

Rozhodnutie Krajského súdu, ktorý potvrdil všetky naše výhrady voči postupu Ministerstva pôdohospodárstva SR v tejto kauze považujem za satisfakciu. Pri pestovaní GMO dochádza ku kontaminácii okolitých polí. Slovenskí konvenční ako aj ekologickí farmári musia mať možnosť zistiť, kde sa geneticky modifikovaná kukurica nachádza a teda, ako sa pred znečistením svojej úrody môžu chrániť.

Podľa nášho názoru je zarážajúce, že ministerstvo uprednostňovalo záujmy nadnárodnej biotechnologickej spoločnosti, pred ochranou našich poľnohospodárov. Dúfame, že ministerstvo sa z rozsudku poučí a v budúcnosti bude postupovať podľa slovenského a európskeho práva
“, uviedla Lucia Szabová, koordinátorka genetickej kampane Greenpeace.

Greenpeace dlhodobo argumentoval, že zverejňovanie tzv. verejného registra pestovateľov GM plodín vyžaduje európska legislatíva. Ide o jeden z nástrojov ochrany konvenčných a ekologických pestovateľov a kontroly pred možnou kontamináciou geneticky modifikovaným materiálom.

Geneticky modifikovaná kukurica MON 810 sa pestuje na Slovensku od roku 2006.

Pre viac informácií prosím kontaktujte:
Mgr. Lucia Szabová, koordinátorka kampane Greenpeace, mobil: 0905 515 934
Juraj Rizman, hovorca Greenpeace, mobil: 0908 729 997, e-mail: juraj.rizman@greenpeace.sk

Hodnotenie: 100%, 1 hlas Ako veľmi sa Vám páči tento článok? Dajte mu svoj hlas.

Súvisiace články


Diskusia: Greenpeace vyhral súd s Ministerstvom ...    Pridať názor na článok    Najčítanejšie v rubrike    Tento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií