Diskovka bublinatá
(Hypogymnia physodes)

18. 11. 2008
Diskovka bublinatá
Diskovka bublinatá
ovocinári ju na stromoch nevidia radi
Diskovka bublinatá patrí k najznámejším druhom lišajníkov (Lichenes).

Jej telo, nazývané stielka, sa skladá z hubových vlákien a mikroskopických zelených rias, ktoré spolu žijú vo vzájomne výhodnom spolužití - symbióze. Hubové vlákna zachytávajú vodu a chránia celý organizmus pred slnečným žiarením. V jednobunkových zelených riasach prebieha fotosyntéza, pri ktorej vznikajú organické látky, čo umožňuje celému lišajníku prežiť.

Stielka diskovky bublinatej je lupeňovitá, sivo sfarbená. Jej laloky sú duté - vyzerajú akoby nafúknuté. Je veľmi dobre prichytená na podklad. Zo spodnej strany má tmavé sfarbenie.

Diskovka bublinatá
Diskovka bublinatá
Vyskytuje sa na skalách, stromoch a múroch. Vzájomná „deľba práca“ medzi hubou a riasou, z ktorých je zložená, umožňuje prežitie i v najkrutejších životných podmienkach.

Na kôre ovocných stromov je však nežiaduca, pretože sťažuje dýchanie dreviny a tiež môže byť dobrým úkrytom pre hmyz. Ovocinári preto lišajníky z kôry stromov odstraňujú.

Je to jeden z mála druhov lišajníkov, ktorý znáša aj znečistené ovzdušie priemyselných oblastí.

Názory na článok: Diskovka bublinatá

Pridaj odpoveď