BIO spotrebiteľ

Blyskáč jarný

15.03.2010 07:15

Druhový názov tejto rastliny súvisí s dobou kvitnutia, ktorá trvá od marca až do mája.

Blyskáč jarný botanici poznajú pod vedeckým názvom Ficaria verna. Zaraďujú ho ku krytosemenným dvojklíčnolistovým rastlinám do čeľade iskerníkovité (Ranunculaceae).

Blyskáč jarný
Blyskáč jarný
foto: Ing. Vladimír Boža

Patrí k trvácim bylinám. Obdobie vegetačného kľudu pretrváva zhrubnutými koreňovými hľuzami, ktoré mu umožňujú ukladať zásoby výživných látok. Tieto koreňové hľuzy sú dobrým poznávacím znakom tejto rastliny, ktoré umožňujú jeho odlíšenie od príbuzných druhov.

Dorastá do výšky 5-30 cm. Stonka môže byť jednoduchá alebo rozkonárená. Je olistená - byľ. Listy môžeme vidieť už v čase kvitnutia. Ich postavenie na stonke je protistojné. Sú stopkaté - stopky sú pomerne dlhé. Žilnatina listov je dlaňovitá. Čepeľ je jednoduchá, lesklá, má obličkovitý až srdcovitý tvar. Okraj listov je laločnatý so zárezmi do štvrtiny šírky čepele.

Kvety pútajú pozornosť okoloidúcich svojou žltou farbou. Sú pravidelné. Kvetný obal je rozlíšený na žltozelený kalich a žltú korunu. Početnosť kvetu sa presne určiť nedá, pretože kalich býva zvyčajne zložený z troch kališných lístkov a počet korunných lupienkov dosahuje číslo osem až dvanásť. Lístky kvetného obalu sú voľné.

Kvety sú obojpohlavné - v ich vnútri sa nachádza veľký počet tyčiniek a piestikov.

Po odkvitnutí sa menia na suché nepukavé plody - nažky. Tieto plody sa však vyvíjajú iba zriedkavo, rastlina sa väčšinou rozmnožuje vegetatívne (nepohlavne) - v pazuchách niektorých listov vzniká drobná hľuzka a po strane vytvorí vedľajší korienok. Ten sa silne zdurí a premení sa na hľuzku, ktorá dosahuje veľkosť asi ako zrno pšenice. Hľuzka odpadne od materskej rastliny, zakorení v zemi a vyrastie z nej nový jedinec.

Blyskáč jarný - posol jari
Blyskáč jarný - posol jari
foto: Ing. Vladimír Boža

Blyskáč jarný rastie vo veľkých skupinách na vlhkých miestach - v kríkoch, lesoch, na prameniskách, pri potokoch, na lúkach a mokrinách i na vlhkých poliach. Uprednostňuje hlboké, čerstvé, výživné, kypré pôdy dobre zásobené dusíkom, so spodnou vodou neďaleko povrchu.

Blyskáč jarný je rozšírený je po celej Európe, na severe zasahuje až do arktického územia. Vyskytuje sa aj v západnej Ázii, Oriente a v Severnej Amerike. Na Slovensku je bežným druhom. Rastie všade, kde sú vytvorené podmienky pre jeho výskyt.

V záhradách a na poliach je považovaný za burinu - zničiť ho možno iba odvodnením pôdy.

Rastlina má horkú ostrú chuť. Všetky jej nadzemné i podzemné časti sú jedovaté.

Šťava z rastliny spôsobuje zápaly kože, ktoré sa zle hoja. Otrava sa prejavuje zápalom žalúdka a tenkého čreva so závratmi, mdlobami a kŕčmi. Vzniká zápal sliznice ústnej dutiny. Neskôr sa vyvinie krvácavý zápal obličiek.


Hodnotenie: 87.6%, 8 hlasov Ako veľmi sa Vám páči tento článok? Dajte mu svoj hlas.

Diskusia: Blyskáč ...    Pridať názor na článok

    BIO magazín

    Kalendár prírody    Najčítanejšie v rubrike    Tento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií