BIO spotrebiteľ

Pomalá nedeľa – pomalé peniaze – nová paradigma - Zeitgeist

02.03.2011 09:36
Ako trávite nedeľu? Doma? Na výlete? Varením? Premýšľaním? Ničnerobením? Pozeraním filmov? Čítaním? Možno Vás inšpiruje článok, ktorý Vás od pomalej nedele a pomalých peňazí dovedie až k hnutiu Zeitgeist a novému modelu ekonomiky, postavenej na ekologicky a sociálne únosnom manažmente zdrojov.

Nezisková inštitúcia Resurgence nie je známa len ako vydavateľ rovnomenného časopisu, ale aj ako vyhlasovateľ tzv. pomalých nedelí (niekoľkokrát ročne).

Prečo pomalá nedeľa? Na znak odmietnutia rýchlej doby. Ako výzvu zastaviť sa a nájsť si čas na jednouché aktivity, ktoré symbolizujú odmietnutie komercionalizmu, vášeň pre planétu a túžbu po zmene. Mottom nedele 27. februára 2011 je „pomalá nedeľa – pomalé peniaze“.

Zamysleli ste sa niekedy na tým, aký vplyv majú peniaze na váš život a na svet okolo vás?

Každý deň „pretečú“ cez svetovú burzu cenných papierov 3 trilióny dolárov. Je to približne 200x viac ako v 70.-tych rokoch, avšak za rovnaké obdobie vzrástol počet obyvateľov len 2,5x. Žiaľ, ako sa obeh peňazí po svete zrýchľuje, mnohé indikátory kvality života ako chudoba, ťažké životné podmienky a choroby, nevykazujú žiadne náznaky zlepšenia. Možno je čas, aby sme našu ekonomiku trochu spomalili.

Veľká väčšina z nás je nejakým spôsobom zapojená do finančných tokov spoločnosti, ale vždy sa dajú nájsť spôsoby, ako znížiť ekologickú a sociálnu nespravodlivosť spojenú s tokom peňazí:

Etické investovanie

Čo robia naše peniaze za našim chrbtom? Namiesto toho, aby sme hľadali čo najväčšiu, najrýchlejšiu návratnosť našej investície, porozhliadnime sa, ako by sa dali využiť na zmenu sveta k lepšiemu. Čo tak investovať do kúpy pozemku, resp. prispieť na vykupovanie pozemkov v chránených územiach a tak podporiť činnosť združení, ktoré chránia pôvodné lesy, orchideové lúky, mokrade...? Najznámejšia iniciatíva tohto druhu na Slovensku je „Kúp si svoj strom“, vďaka ktorej sa podarilo o.z. VLK v pohorí Čergov založiť Súkromnú prírodnú rezerváciu Vlčiu s rozlohou 21, 24 ha, ale pribúdajú aj ďalšie podobné iniciatívy, napr. zbierka na výkup pozemkov na záchranu vtáčieho raja Senné, ktorú organizuje Slovenská ornitologická spoločnosť/BirdLife Slovensko.

Podpora obehu peňazí vo vnútri komunít

Vaša obec bude na tom lepšie, ak budú peniaze obiehať lokálne a nebudú odsávané národnými a nadnárodnými firmami. Nakupujme tak, aby sme podporili miestnych/regionálnych/národných výrobcov a spracovateľov. Prečo kupovať základné potraviny vyrobené v zahraničí, keď môžeme kvalitné slovenské? Jabĺčka či med kúpené od miestneho producenta na trhu Vám budú chutiť viac s vedomím, že viete, koho a čo ste svojou kúpou podporili :-). Tejto problematike sme sa na BIO spotrebiteľovi už venovali v článku: Máte záujem o čerstvé bioprodukty a gazdovské produkty?

Nepeňažná výmena tovarov a služieb

Existuje veľa vyskúšaných a otestovaných alternatív na výmenu tovarov a služieb, ktoré vôbec nepoužívajú peniaze. Napríklad časové banky merajú hodnotu vymieňaných služieb v hodinách. Čas každého má rovnakú hodnotu; hodina tvojho času ti zarobí hodinový kredit, ktorý môžeš minúť, keď budeš potrebovať. Lokálne výmenné obchodné systémy (Local Exchange Trading Systems – LETS) umožňujú výmenu tovarov i služieb. Obrovskou výhodou LETS je oživenie komunít a rovnaké príležitosti pre všetkých – zamestnaných i nezamestnaných, ľudí s vyššími či nižšími príjmami, s rôznou farbou pleti, zdravých i tých so zdravotnými obmedzeniami, mladých i seniorov... V Anglicku funguje LETS už 20 rokov a do systému je zapojených približne 300 výmenných skupín, teda okolo 30 000 jednotlivcov. Viac informácií o aktivitách v oblasti inej ekonomike na Slovensku nájdete na stránke Iná ekonomika.

Zmena spoločenskej paradigmy – od peňažnej ekonomiky k ekonomike manažmentu zdrojov

O uskutočnenie tejto zmeny a vytvorenie podmienok udržateľnú spoločnosť sa snaží Hnutie Zeitgeist (Zeigest Movement). Vzniklo v roku 2008 a je šíriteľom myšlienok a nositeľom aktivít organizácie The Venus Project, ktorej zakladateľom a riaditeľom je Jacque Fresco ( všestranný vedec a mysliteľ, ktorý riadi vedecké centrum na Floride a hovorí sa mu tiež novodobý Da Vinci). Cieľom hnutia je prechod na nový, ekologicky i sociálne udržateľný model spoločnosti, vychádzajúci z nového prístupu k využívaniu zdrojov, tzv. „resource-based economy“. Teda už nie peňažná ekonomika a sledovanie rastu hrubého domáceho produktu, ale ekonomika, ktorá vychádza zo strategického manažmentu zdrojov, ako východiska všetkých ďalších rozhodnutí. Kľúčovým princípom je, že zdroje a prírodné bohatstvo Zeme musia patriť všetkým jej obyvateľom

V súčasnosti sa hnutie nachádza vo fáze, kedy sa zakladajú národné pobočky, tímy a projekty – napr. aj na Slovensku.

Kto u nás reprezentuje hnutie Zeitgeist?

To môžete zistiť už v sobotu 19.3.2011, kedy sa v DK Dúbravka v Bratislave uskutoční Zeitgeist Day. O 10:00 hod. ho otvorí prezentácia projektu AgroKruh, potom nasleduje premietanie filmu Zeitgeist: Mowing Forward so slovenským dabingom, ďalej prezentácia hnutia na Slovensku a na záver diskusia. Viac informácií Vám poskytnú organizátori admin@zeitgeistmovement.sk.

Zdroje:


Hodnotenie: 88%, 5 hlasov Ako veľmi sa Vám páči tento článok? Dajte mu svoj hlas.

Klaudia MedalováOd roku 2001 pracuje v Centre environmentálnych aktivít ako koordinátor aktivít na podporu rozvoja ekologického poľnohospodárstva. Stála tiež pri zrode klubu priateľov ekologického poľnohospodárstva Klubu BIO PaPa v Trenčíne.

Diskusia: Pomalá nedeľa – pomalé peniaze – nová ...  Pridať názor na článok

  BIO magazín

  Alternatívy
  popis  Najčítanejšie v rubrike  Tento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií