BIO spotrebiteľ

Výživa pre dlhý a zdravý život – 10 tipov (časť druhá)

13.02.2008 06:35
Vitajte opäť pri našich tipoch pre zdravie. Veríme, že sa cítite sa výborne a plní energie... Na úvod zopakujeme prvú päticu odporúčaní a pridáme ďalšie tipy pre zdravie, aby Vaše telo len spievalo radosťou :)

Prvých päť tipov – rekapitulácia:

 1. Jesť veľa ovocia a zeleniny;
 2. Jesť celozrnné produkty a strukoviny;
 3. Jesť olejnaté ryby a semiačka;
 4. Vyhýbať sa vyprážaným a grilovaných jedlám, ako aj stuženým tukom;
 5. Obmedziť spotrebu mäsa a mliečnych výrobkov, jesť viac rýb a vegetariánskej stravy.

Žiadna veľká veda, však? Takže to určite každý hravo zvládne :-).

Tu je nasledujúcich 5 tipov pre dlhý a zdravý život:

 1. Pite veľa minerálnej alebo filtrovanej vody (minimálne 6 pohárov denne), riedené ovocné alebo zeleninové šťavy, bylinkové a ovocné čaje. Obstarajte si odšťavovač a vyrábajte si denne čerstvé šťavy. Voda vypláchne Váš organizmus a vyplaví toxíny z vašich buniek, orgánov a tela.

 2. Aspoň dva krát ročne si urobte krátky pôst. Predtým si však nechajte poradiť ako na to alebo naštudujte odbornú literatúru. Existujú rôzne detoxikačné programy, z ktorých si môžete vybrať. Pri dnešnom znečistení životného prostredia je pre Vaše telo veľkým prínosom dať mu čas a priestor na jarnú očistu - aspoň raz za čas, ak chcete byť zdraví a dlho žiť.

 3. Minimalizujte príjem soli, kofeínu, cukru, syntetických prídavných látok, cigaretového dymu a alkoholu.

 4. Pravidelne cvičte a každý deň si doprajte relax - čas pre seba. Obmedzte stres vo svojom živote. Obstarajte si mačku či psa, je to jedna z najlepších ciest ako redukovať stres (pokiaľ sa neprehrabú do susedovej záhrady :-)).

 5. Doprajte Vášmu organizmu dostatok minerálov, vitamínov a ďalších bioaktívnych látok, ideálne z darov prírody.

  Všetky potrebné živiny pre organizmus nám pomôžu dodať tzv. superpotraviny alebo hity pre zdravie ako sú napr. riasy chlorella a spirulina, mladý jačmeň alebo iné “zelené potraviny”, drobné bobuľové ovocie ako goji a čučoriedky, orechy, konopné a ľanové semienka, olivový, tekvicový a kokosový olej, šťava z aloe vera a rakytníka, nepražené kakao a horká čokoláda, med…

  I keď máte pocit, že sa stravujete zdravo, náš moderný svet kladie na nás obrovské nároky a mnohými spôsobmi zaťažuje nás organizmus, takže je dobré mu pomôcť aj prírodnými výživovými doplnkami.
Goji
Goji

Ale pravdepodobne najdôležitejší tip je MAŤ RADOSŤ z jedla a samozrejme zo života. Jesť zdravo neznamená ochudobňovať sa (nedopriať si), jesť za každú cenu zdravé jedlá, ktoré nám nechutia a vzdať sa všetkého, čo máme radi. Ak vyskúšate týchto pár jednoduchých tipov a stanú sa bežnou súčasťou Vašich stravovacích návykov, môže to mať zásadný vplyv na Vaše zdravie a pocit, že sa cítite skutočne výborne. A ak sa občas aj ”dopustíte” prehrešku v podobe sladkostí či chipsov, pokiaľ sa väčšinu času stravujete zdravo, Vaše telo by sa s tým malo vysporiadať bez ujmy :-).

Upozornenie: I keď tieto tipy môžu väčšine ľudí značne pomôcť, v žiadnom prípade nemôžu nahradiť starostlivosť a špecifické odporúčania Vášho osobného lekára!

Spracované podľa článku „Top Ten Nutrition Tips“.
Autor článku Mr. Shane Heaton je odborníkom na zdravú výživu a autorom knihy Organic farming, Food Quality and Human Health.


Hodnotenie: 86.6%, 3 hlasy Ako veľmi sa Vám páči tento článok? Dajte mu svoj hlas.

Diskusia: Výživa pre dlhý a zdravý život – 10 ...

  super.poucne a celkovo mudre
    Reagovať
   
  0
   
  0

  myslim si ze je to uzasne ze ste to sem dali lebo som si z toho vela pre seba zobrala.paaaa
  dixy   Reagovať
   
  0
   
  0Pridať názor na článok

BIO magazín

Zdravie
Rubrika zameraná na zdravý životný štýl, zdravie z prírody a z (bio) potravín.Najčítanejšie v rubrikeTento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií