BIO spotrebiteľ

Robte s nami výstavu (4)

12.09.2004 23:04
Pozrite si ďalšie tipy na fotografiu, ktorá by sa Vám páčila. Kliknite na ňu a nájdite pre ňu vhodný názov... Bližšie sa o tom dozviete v článku Robte s nami výstavu .
Dnes už 4. séria fotografii!
Máte chuť si prezrieť všetky fotografie minulých dní? A môžete sa baviť a súťažiť.

Ani-cm3-naviac
Industriálny priemyselný odchov prasničiek pred zabreznutím a gravidných prasničiek. Prasničky počas celý čas gravidity (115 dní) ležia na betónových chladných roštových podlahách, cez ktoré prepadávajú výkaly a moč, aby sa zvieratám nemuselo čistiť a aby sa ušetrilo na pracovnej sile. Šetrí sa aj na priestore: prasnice sú nútené celý čas ležať, nemajú možnosť ani sa otočiť alebo sa čistiť. Kvôli nedostatku pohybu im slabnú kosti končatín. Prasnice ťažko vstávajú a veľmi ťažko sa pohybujú. Nemôžu vykonávať pátravé správanie, rytie a pod. Sú kŕmené koncentrovanou kŕmnou dávkou, čo neuspokojuje ich orálne správanie, často okusujú železné tyče, aby si uspokojili potrebu žuvania. Okusovanie tyčí je definované ako psychotické – zoochotické bezvýznamné správanie frustrovaných zvierat.


Bez mien a ľudských rúk
Automatické dojenie kráv. Dvakrát denne tieto vysokodojné, vyšľachtené dojnice nastúpia k automatizovaným dojárňam, aby ich tieto zbavili záťaže, ktorá váži niekedy až 25 kg a mohli sa ísť napásť. Po vydojení sa musia aspoň 8 hodín venovať pastve a prežúvaniu, aby si zabezpečili dostatok energie na vyprodukovanie až 25 litrov mlieka a na svoje prežitie.
Metabolické zaťaženie organizmu vyšľachtenej dojnice sa rovná metabolickému zaťaženiu vrcholového cyklistu na Tour de France, preto vydrží produkovať mlieko najviac 3 roky.


Chudery
Intenzívny halový odchov brojlerov moriek. Morky vyšľachtené na vysokú žravosť a rýchly rast sú umiestnené do uzavretých hál s nútenou ventiláciou a regulovaným umelým osvetlením. Obmedzené priestory a vysoká hustota obsádky im znemožňujú voľný pohyb. Celý svoj krátky život nevidia prirodzené svetlo a nedýchajú čistý vzduch. Často sú držané v šere, aby apaticky ležali, nepohybovali sa, žrali a iba priberali. V jednej hale je ich niekoľko desaťtisíc.


Vajcia do hniezda!
Voľný tzv. free range odchov nosníc s výbehom. Nosnice sú chované v rodinných malých spoločenstvách s vhodne riešenou teritorialitou kŕdľov. Nosnice sú schopné behať, vykonávať prašný kúpeľ, hrabať, hniezdiť, vyhľadávať krmivo, a znášať vajíčka do hniezd v búdkach, ktoré sú umiestnené zo zadnej strany búdky.


Pre gurmánov
Malé smutné teliatko, ktoré odobrali od matky po 24 hodinách , aby ho umiestnili do dreveného koterca, kde ho budú kŕmiť najprv z cumľa materským mliekom a potom mliečnymi náhražkami. Teľa si nestačilo plne uvedomiť, k akému druhu zvierat patrí a kto je jeho matka.
Načo ??? Teľa bude celý čas zatvorené v drevenej búdke a počas svojho krátkeho, niekoľkotýždňového života vykrmované mliečnymi náhražkami bez rastlinnej potravy a bez dostatku vlákniny a železa na gurmánsku pochúťku pre nenažratých, na. tzv. bielu – anemickú chudú teľacinu.

Hodnotenie: 100%, 1 hlas Ako veľmi sa Vám páči tento článok? Dajte mu svoj hlas.

Klaudia MedalováOd roku 2001 pracuje v Centre environmentálnych aktivít ako koordinátor aktivít na podporu rozvoja ekologického poľnohospodárstva. Stála tiež pri zrode klubu priateľov ekologického poľnohospodárstva Klubu BIO PaPa v Trenčíne.

Súvisiace články


Diskusia: Robte s nami výstavu ...  Pridať názor na článok

  BIO magazín

  Robte s nami výstavu
  popis  Najčítanejšie v rubrike  Tento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií