BIO spotrebiteľ

Doktorom už neverím...

27.08.2012 06:43
... a podobne sú na tom aj moji klienti. Viacerí stratili dôveru k systému „západnej“ medicíny a prednosť dávajú „východnej“ medicíne, lebo vie zasiahnuť ešte pred vznikom choroby, pôsobí preventívne a celostne.
Medicína - ilustračné foto
ilustračné foto
foto: archív CEA

Je obdobie prázdnin a tak mojou najväčšou náplňou týchto dní sú moje detičky. Medzi každým z nich je 5 ročný rozdiel a tak nájsť jeden program, ktorý by uspokojil všetky deti, je dosť problém. Ale takto to je aj v mojej práci. Uspokojiť všetkých klientov, ktorí prídu v nádeji na vyliečenie, sa nedá. Každý má iné požiadavky, inú predstavu o liečbe, o zmene vlastného života, každý je iný a jedinečný. Jedno, čo však majú spoločné je, že doktorom už neveria. Tieto jedinečnosti rešpektuje práve východná medicína.

Západná medicína je veľmi dobre vyzbrojená zobrazovacou technikou pri pátraní po diagnózach a chorobách. Nevýhodou však je, že je schopná odhaliť chorobu, až keď vznikne. Východná medicína vie na rozdiel od západnej zasiahnuť ešte pred vznikom choroby. Pôsobí preventívne a celostne, organizmus berie ako bio-psycho-sociálny systém.

Diagnostika východnej medicíny kladie dôraz na subjektívne ťažkosti klienta, na psychické prejavy a až nakoniec sa skúma fyzický prejav choroby. Harmónia vnútorného prostredia sa manifestuje prostredníctvom vnútorných orgánov tela a ich schematické zobrazenie bolo popísané už v starých dielach východných liečiteľov. Pentagram poskytuje logické vysvetlenie pre vzájomné vzťahy týchto orgánov a spolu s teóriou jin a jang tvoria základ tradičnej čínskej diagnostiky.

Ako pracuje s klientom východná medicína

Naša diagnostika je vykonávaná holisticky - berie do úvahy jedinca ako celok, jeho minulosť, i súčasnosť, jeho predchádzajúce i súčasné ochorenia, jeho minulé i súčasné návyky, prostredie v ktorom žil a žije, jeho psychický stav, náladu, schopnosť prispôsobiť sa, prosto všetko to, čo ovplyvňuje naše vedomie i podvedomie priamo či nepriamo.

Čo všetko teda naša celostná (holistická) diagnostika zahŕňa? Počúvanie, pohmat, pozorovanie, vyšetrenie pachov, vyšetrenie jazyka (ktorého tvar, veľkosť, farba, povlak, pach z úst dokreslia celkovú diagnostiku), odčítanie pulzu (ktorý sa terapeut učí odčítavať aj desaťročie, považuje sa za najťažšiu diagnostickú metódu).

Po príchode klienta a vyslovení jeho ťažkostí terapeut vytvorí svoju hypotézu. Postupným použitím všetkých vyšetrovacích metód potom overuje správnosť svojej hypotézy. Na záver vyhodnotí zistenia, potvrdí alebo vyvráti svoju hypotézu, prípadne niektoré vyšetrovacie techniky použije viackrát, aby hypotézu opravil. Nakoniec vysloví diagnózu a predpíše bylinné zmesi a samozrejme aj dietetické odporúčania.

Bonusom k liečbe sú aj informácie na mojej webovej stránke www.amarant.sk, napr. aj preventívne odporúčania, ktoré majú slúžiť ľuďom ako inšpirácia k tomu, ako začať. Nájdete tu zatiaľ 4 zostavy telesného cvičenia, pripravujeme dychové cvičenia a základné recepty na prípravu obilnín, strukovín a zeleniny. To všetko ako videonahrávky, ktoré považujeme za vysoko názorné.

V prípade, že by vás táto téma zaujímala, neváhajte ma kontaktovať na batkyovci@gmail.com, prípadne prostredníctvom tohto portálu, rada vám odpoviem.


Hodnotenie: 80%, 1 hlas Ako veľmi sa Vám páči tento článok? Dajte mu svoj hlas.

Lucia Bátkyovádiplomovaná všeobecná sestra. Vydatá, 3 deti. Desať rokov sa vzdeláva v oblasti zdravej výživy. Prevádzkuje web stránku: ČO VARIŤ? - Výživa ako prevencia pred chorobou.


Diskusia: Doktorom už ...  Pridať názor na článok

  BIO magazín

  Zdravie
  Rubrika zameraná na zdravý životný štýl, zdravie z prírody a z (bio) potravín.  Najčítanejšie v rubrike  Tento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií