Kedysi sa moruše hojne vysádzali okolo ciest. Plody sa používajú na priamy konzum alebo spracovanie, pripisujú sa im mnohé liečivé účinky. V predpokladanej domovine sa plody sušili a mleli na prášok, ktorý slúžil ako náhrada cukru a pekári i gazdiné ho pridávali do cesta na koláče, zákusky či lievance.
Čerstvá moruša je vhodná do ovocných pohárov a na prípravu kvalitného sirupu, džemu aj ovocného vína.
Stanovištné podmienky
Moruša je teplomilná drevina. Darí sa v podmienkach v ktorých nevymŕza vínna réva. Najvýhodnejšie sú južné svahy, neznáša mrazové polohy a kotliny. Má rada priepustné, teplé pôdy dobre zásobené živinami. Neznáša studené pôdy, s vysokou hladinou spodnej vody. V priaznivých podmienkach dorastá do výšky 10 - 15 m.
Množenie
Semenom, delením, štepením na semenáčiky moruše bielej.
Výsadba a ošetrovanie
V prvých rokoch po výsadbe je vhodné okopávanie, zavlažovanie a prihnojovanie dobre vyzretým kompostom. Je nenáročná na rez: presvetľovanie, príp. zmladzovanie (v auguste). Biela moruša je ale náchylná na ronenie miazgy. Rastliny sa vyznačujú veľmi dobrou regeneračnou schopnosťou.
Zber a spracovanie plodov
Plody sú oválno valcovité, až štyri centimetre dlhé, s hmotnosťou štyri až šesť gramov, s vysokým obsahom sýto karmínovočervenej, u čiernej moruše silno farbiacej šťavy a osviežujúcej kyslastosladkej a harmonickej chuti. Plody dozrievajú postupne od júna do augusta. Zberáme ju najmenej 1x týždeň.
Plody sa využívajú na priamy konzum a spracovanie, džemy,marmelády, kompóty a hlavne šťavy, a to i za studena. Taktiež sa z nich vyrábalo víno aj pálenka.
Ovociu sa pripisujú liečebné účinky. Plody obsahujú 78% vody, 18% cukru, 22% sušiny, 0,85% organických kyselín, 1,4% dusíkatých látok, 0,04% pektínov, vitamín C, B1, B5, B6, E a ß karotén.
Má protizápalové a dezinfekčné účinky, pôsobí upokojujúco na naše horné dýchacie cesty. Listy moruše sú plné esenciálnych látok, vitamínov a stopových prvkov. Výťažky listov tohto druhu moruše sú často využívané v tradičnej čínskej medicíne. Jej hlavný prínos spočíva v znižovaní krvného tlaku a dosiahnutí telesnej a duševnej rovnováhy. Podporujú krvotvorbu, pomáhajú pri liečbe leukémie, hnisavej angíny, zápale hrdla, znižujú tlak. Kôra zo stromu pôsobí proti zápche. Redukuje hladinu cukru v krvi, znižuje hladiny cholesterolu a tuku, obsahuje resveratrol, ktorý blokuje pôsobenie rakoviny, bráni rastu nádorov. Z jej listov sa varí čaj.
Čítať celú diskusiu k článku (7 príspevkov) Pridať názor na článok