BIO spotrebiteľ

SOSNA otvára Hobití dom

15.10.2014 08:30
Príďte na otvorenie netradičnej stavby Hobitieho domu, ktorý za pomoci dobrovoľníkov postavilo občianske združenie SOSNA v Družstevnej pri Hornáde

Po skúsenostiach s výstavbou Ekocentra, postaveného najmä zo slamených balíkov a ílových omietok, sa občianske združenie SOSNA rozhodlo postaviť ďalšiu stavbu, tentokrát takmer výlučne z miestneho prírodného a odpadového materiálu. A výsledok je dôkazom toho, že tvorivosť a nadšenie môže nahradiť drahé materiály a stavebné mechanizmy. V sobotu 25. októbra, bude na festivale Babie leto slávnostne otvorený Hobití dom.

Pri stavbe Hobitieho domu nás inšpirovala myšlienka Mahátma Gándhího, ktorý povedal, že dom by mal byť postavený z materiálu, ktorý sa dá získať v okruhu 20 km. Touto stavbou chceme ukázať, že sa dá vlastnými rukami, z miestneho voľne dostupného materiálu, postaviť domček, ktorý je pekný, zdravý, príjemný a ... dobrý - v tom pôvodnom slova zmysle.

Hobití dom v Družstevnej pri Hornáde
Hobití dom v Družstevnej pri Hornáde foto: SOSNA o.z.

Hobití domček je postavený technikou Earthbags kde múry sú stavané z vriec plnených ubitou hlinou, ktorú sme dostali od obce ako odpadový materiál. Zo severnej strany, ktorá je zasypaná hlinou, sme okolo obvodových múrov postavili technikou Earthships sekundárny múr z pneumatík, ktorý slúži na vyrovnanie tlaku zeminy na múry.

Budova je zastrešená tzv. recipročnou strechou, ktorej nosné prvky boli postavené z neohranenej guľatiny. Recipročná strecha, tiež známa ako strecha Mandala, sa používa od dvanásteho storočia v čínskej a japonskej architektúre. Poslednú dobu je stále populárnejšou práve pri ekologických stavbách, najmä typu „round house“. Kruhové okno v strede strechy slúži aj ako svetlovod zhotovený z reflexnej fólie, ktorý odráža slnečné svetlo dovnútra domčeka.

Omietky Hobitieho domu, rovnako ako aj podlaha sú tradičné, hlinené, pričom ako materiál sme použili staré váľky. Vykurovanie a prípadne aj varenie bude zabezpečené jednoduchou hlinenou tzv. ruskou pecou a v prechodnom období bude stavba vyhrievaná tzv. Trombeho stenou, čo je vlastne solárny kolektor zhotovený zo starého okna, ktorý vháňa do interiéru teplý vzduch.

Celý domček, s výnimkou južnej strany, ako aj strecha sú prisypané hlinou, ktorá tvorí ideálnu masu pre zabezpečenie vhodnej klímy a pre umožnenie kumulácie tepla počas vykurovacieho obdobia, čím sa zníži množstvo dodávanej energie na minimum. Do pôdy nasadíme rastliny, čím vznikne na domčeku obrovský vegetačný „krtinec“.

Väčšina uvedených riešení sa osvedčila v podmienkach rozvojových krajín, našou snahou je prispôsobiť a rozšíriť ich aj v našich podmienkach, najmä medzi sociálne slabšími skupinami, ale aj medzi ekologicky zmýšľajúcimi jednotlivcami, ktorí sa nechcú dostať do hypotekárnej pasce. Preto sme volili materiály, ktoré sú väčšinou voľne k dispozícii a jednoduché techniky, ktoré zvládne väčšina ľudí.

Hobití dom
Hobití dom foto: SOSNA o.z.

Toto všetko by sme neboli urobili bez množstva dobrovoľníkov, ktorí sa u nás vystriedali na kurzoch a pomohli s výstavbou a preto im patrí veľká vďaka. Hobití dom bude  slávnostne otvorený 25. 10. 2014 počas festivalu Babie leto. Domček bude slúžiť pre vzdelávacie a tréningové aktivity SOSNY a zároveň ako ukážka „ako sa to dá“. Príďte si aj vy vyskúšať, ako žijú Hobiti :-)

Ekocentrum SOSNA sa spolu s Hobitím domčekom nachádzajú v obci Družstevná pri Hornáde.

využívanie odpadu Hobití dom hlinené omietky hlinené domy
Hodnotenie: 90%, 4 hlasy Ako veľmi sa Vám páči tento článok? Dajte mu svoj hlas.

Štefan SzabóOd roku 2000 pracuje v o.z. SOSNA ako koordinátor
projektov regionálneho rozvoja. Zaoberá sa trvalo udržateľným rozvojom, permakultúrou, bio-záhradami a rozvojom vidieckych regiónov.

Diskusia: SOSNA otvára Hobití ...  Pridať názor na článok

  BIO magazín

  Alternatívy
  popis  Najčítanejšie v rubrike

  Najviac názorov  Tento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií