BIO spotrebiteľ

Metabolický syndróm

07.09.2005 04:23
Viete, že všeobecní lekári by vám pravidelne merať okrem krvného tlaku aj obvod pásu? A v prípade potreby aj odobrať krv na určenie hladiny tukov a cukrov. Prečo? Môžu tým odhaliť tzv. metabolický syndróm.
Metabolický syndróm je súborom viacerých rizikových faktorov, ktoré zvyšujú pravdepodobnosť, že sa u vás môže rozvinúť infarkt myokardu, mozgová príhoda alebo cukrovka. Metabolický syndróm je moderný fenomén, ktorý prišiel so zvyšujúcou sa životnou úrovňou ľudí a s doslovne stresovým a toxickým životným štýlom v lone civilizácie.

Základné príznaky:
Väčšinou nemusíte pociťovať zo začiatku žiadne ťažkosti. Riziko sa rozvíja postupom času. Ak si nie ste istí, radšej sa spýtajte svojho lekára.

Signály rizika:
- nízka hladina dobrého HDL-cholesterolu a vysoká hladina triglyceridov
- vyššia hladina glukózy v krvi nalačno
- vyšší krvným tlak
- vyšší obvod pása
- porucha zrážania krvi či zápalový proces

Aké zdravotné problémy vás môžu trápiť pri metabolickom syndróme?
- poškodenie koronárnych a iných ciev v organizme (t.j. ateroskleróza), ktoré zapríčiňuje zlyhanie srdca alebo mozgovú príhodu
- zmeny v obličkách, čo vedie k vysokému krvnému tlaku a srdcovo-cievnym ochoreniam,
- zvýšenie hladiny triglyceridov prispieva k zvýšeniu rizika srdcovo-cievnych chorôb,
- zvýšené riziko porúch zrážania krvi,
- spomalenie produkcie inzulínu, ktoré môže viesť k rozvoju diabetes mellitus 2. typu

Aká je prevencia pre metabolickom syndróme?
Nezabudnite si v rámci preventívnych prehliadok dať odobrať krv na zistenie hladín tukov a cukru! K rozvoju metabolického syndrómu vo veľkej miere prispieva nedostatok pohybu a nadváha. Nuž, zvýšte pohybovú aktivitu a prípadné zanechanie fajčenia a zníženie hmotnosti tela môže tiež výrazne prispieť k redukcii rizika. A výhodou je, že opatrenia si väčšinou nevyžadujú žiadne náklady. Hoci veľkou nevýhodou je však to, že príznaky nebolia a zmeny vám vezmú časť vášho pohodlia.

Úspešná liečba môže zabrániť závažným finančne nákladným a život ohrozujúcim komplikáciám vašej budúcnosti. Preto pamätať na to by mali nielen lekári, ale predovšetkým vy!

Viac bližších informácií nájdete na stránke www.mets.sk.

Hodnotenie: 50%, 2 hlasy Ako veľmi sa Vám páči tento článok? Dajte mu svoj hlas.

Daniela DivílkováOd roku 2002 dobrovoľne a s radosťou pracuje pre Centrum environmentálnych aktivít v Trenčíne.

Diskusia: Metabolický ...

  Triglyceridy sú triacylglyceroly
  Ďalej
  *HDL
  *triacylglyceroly
  sú to samostatné fenomény
  *chýba tam obezita
  Aký je to vyšší obvod pásu?
  Prestať fajčiť, schudnúť, zvýšiť telesnú aktiviu a užívanie liekov ak máte vysoký krvný tlak a diabetes je najdôležitejšie
    Reagovať
   
  0
   
  0Pridať názor na článok

BIO magazín

Zdravie
Rubrika zameraná na zdravý životný štýl, zdravie z prírody a z (bio) potravín.Najčítanejšie v rubrikeTento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií