BIO spotrebiteľ

Boľševník obrovský

12.07.2006 00:01
Boľševník obrovský - Heracleum mantegazzianum, Sommier et Levier, syn.: Heracleum giganteum Hornem., Heracleum speciosum Weinm.
Boľševník obrovský sa dostal do Európy ako okrasná rastlina v 19.storočí, z oblasti západného Kaukazu.

Boľševník obrovský
Boľševník obrovský
Vzhľadom na svoje vzrastové vlastnosti dostal aj priliehavé pomenovanie. Táto dvojročná až trváca rastlina dorastá do výšky 200 až 500 cm. Okolík bielych kvetov s priemernou šírkou 50 cm má 50-150 okolíčkov. Kvitne od júla do augusta.

Okrem okrasných záhrad a parkov sa na území Slovenska vyskytuje najmä na antropogénnych stanovištiach, najčastejšie popri cestách a tokoch. Pretože ide o druh s výraznou vitalitou, rýchlym rastom, tvorbou veľkého počtu semien a nedostatkom prirodzených nepriateľov, veľmi rýchlo a nebezpečne sa rozširuje na stále nové lokality.

Patrí k druhom, ktoré ohrozujú nielen zloženie prirodzených stanovíšť, ale pri kontakte dochádza i k vážnym zdravotným problémom. Z uvedených dôvodov je jeho likvidácia nevyhnutná, pričom treba dodržiavať všetky odporúčané bezpečnostné opatrenia.

Upozornenie:
Bolševníkov sa nikdy nedotýkame! Účinky jeho šťavy, obsahujúcej furokumaríny, sú porovnateľné s účinkami bojovej otravnej látky yperit. Na ošetrenie pokožky pri postriekaní šťavou je potrebné postihnuté miesto umyť vodou s mydlom, opláchnuť a nevystavovať ho aspoň 72 hodín slnečnému žiareniu. Ak je potrebné, ošetriť ho ako popáleninu, prípadne podať antihistamika.

(Zdroj: Leták Invázne druhy rastlín na Slovensku, ŠOP SR – COPaK, 2004)

Hodnotenie: 93.8%, 13 hlasov Ako veľmi sa Vám páči tento článok? Dajte mu svoj hlas.

Rudolf PadoPredseda a projektový manažér OZ TATRY. Vyštudoval geológiu a geochémiu na Prírodovedeckej fakulte UK v Bratislave. OZ
TATRY realizuje dlhodobú víziu nazvanú Program obnovy krajiny v podtatranskom regióne.

Diskusia: Boľševník ...

  Podozrenie z výskytu bolševníka obrovského v Korytnickej doline.

  Podobnú rastlinu som zazrel v Korytnickej doline tesne pod kúpeľmi. Presnejšie cca 50m pod poslednou budovou kúpeľnej osady medzi cestou a potokom cca tri metre od vozovky. Rastlina o ktorej píšem má výšku niečo nad 2 metre, stonku pri zemi hrubú asi 4cm. Farba lodyhy približne rovnaká a rovnakých je aj zo päť okolíkových súkvetí ako na exemplári tu na fotografií. Akurát listy sa mi zdajú byť trochu iné ale určite boli oblišné od bežného Bolševníka borščového, preto usudzujem, že ide skôr o Bolševník obrovský. Nakoľko Boľševník obrovský je veľmi invázna a nebezpečná rastlina aj pre človeka ako prudko jedovatý silný alergén, upozornujem tu na možný výskyt. Toto upozornenie patrí hlavne vedúcemu kúpeľov Koritnica, pracovníkom Národného parku Nízke tatry a iným kompetentným, ktorí by mali spraviť kontrolu doliny a prípadné nájdené jedince Boľševníka obrovského okamžite zlikvidovať. Jedince bolševníka obrovského sa pomerne rýchlo rozmnožujú a ak sa nezlikvidujú, zamoria čoskoro celé údolie. Nie som nejaký extra botanik, možno robím zbytočný poplach ale radšej by som to preveril, ako by mala nastať katastrofa podobná ako v čechách v okolí Mariánských lázní kde už došlo k velkej expanzií tejto rastliny.
  Miro

  Ad: Miro

  Dakujeme za informaciu. Podstupime ju organom, ktore su za tieto veci zodpovedne.
  Rudolf PADO

  Výskyt na Gemeri

  Nie som si tým istá, ale v r. 2005 som videla túto rastlinu v obci Muránska huta - za dedinou, v doline... Bolo by dobré to preveriť.
  Peťa

  poradiť

  Na záhrade sa mi objavila rastlina veľmi podobná boľševníku obrovskému. Chcel by som radu, ako sa toho zbaviť, aby sa nemohol rozšíriť.

  Re: Boľševník obrovský

  chcela by som sa spýtať komu mám nahlásiť podozrenie na hojný výskyt boľševníka priamo v centre mesta Senica, zároveň menší výskyt aj v okolí mesta. Kto má povinnosť vykonať identifikáciu-mesto-odbor životného prostriedia alebo kontaktovať UKSUP Slovensko? DAKUJEM
  Adela LukáčováČítať celú diskusiu k článku (6 príspevkov)   Pridať názor na článok

BIO magazín

Toky nie sú stoky!
Občianske združenie TATRY z Liptovského Mikuláša v spolupráci s Centrom environmentálnych aktivít z Trenčína Vám na serveri BIO spotrebiteľ ponúkajú možnosť vydať sa na cestu vody. Chceme ukázať, akou zraniteľnou je krajina a čo môžeme urobiť preto, aby sa stala nielen vizuálne krajšou, ale aj ekologicky stabilnejšou a produkčnejšou.Najčítanejšie v rubrikeTento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií