Boľševník obrovský - Heracleum mantegazzianum, Sommier et Levier, syn.: Heracleum giganteum Hornem., Heracleum speciosum Weinm.
Boľševník obrovský sa dostal do Európy ako okrasná rastlina v 19.storočí, z oblasti západného Kaukazu.

Boľševník obrovský
Vzhľadom na svoje vzrastové vlastnosti dostal aj priliehavé pomenovanie. Táto dvojročná až trváca rastlina dorastá do výšky 200 až 500 cm. Okolík bielych kvetov s priemernou šírkou 50 cm má 50-150 okolíčkov. Kvitne od júla do augusta.
Okrem okrasných záhrad a parkov sa na území Slovenska vyskytuje najmä na antropogénnych stanovištiach, najčastejšie popri cestách a tokoch. Pretože ide o druh s výraznou vitalitou, rýchlym rastom, tvorbou veľkého počtu semien a nedostatkom prirodzených nepriateľov, veľmi rýchlo a nebezpečne sa rozširuje na stále nové lokality.
Patrí k druhom, ktoré ohrozujú nielen zloženie prirodzených stanovíšť, ale pri kontakte dochádza i k vážnym zdravotným problémom. Z uvedených dôvodov je jeho likvidácia nevyhnutná, pričom treba dodržiavať všetky odporúčané bezpečnostné opatrenia.
Upozornenie:
Bolševníkov sa nikdy nedotýkame! Účinky jeho šťavy, obsahujúcej furokumaríny, sú porovnateľné s účinkami bojovej otravnej látky yperit. Na ošetrenie pokožky pri postriekaní šťavou je potrebné postihnuté miesto umyť vodou s mydlom, opláchnuť a nevystavovať ho aspoň 72 hodín slnečnému žiareniu. Ak je potrebné, ošetriť ho ako popáleninu, prípadne podať antihistamika.
(Zdroj: Leták Invázne druhy rastlín na Slovensku, ŠOP SR – COPaK, 2004)