BIO spotrebiteľ

Pavinič päťlistý

18.07.2006 00:05
Pavinič päťlistý - Parthenocissus quinquefolia (L.) Planch, syn.: Ampelopsis latifolia Tausch, Hedera quinquefolia L., Parthenocissus inserta (A. Kern.), Fritsch, P. pubescens (Schlecht.) Graebner, Psedera quinquefolia (L.) Greene, Čeľaď: viničovité (Vitaceae)
Drevitá liana pôvodom zo Severnej Ameriky využívaná na zakrytie stien, plotom a záhradných altánkov. Známa aj ako „divé hrozno“ či „psie víno“.
Pavinič päťlistý
Pavinič päťlistý


Pavinič päťlistý dorastie do výšky až 30 m. Úponky s 5-8 konárikmi na konci s priliepavými platničkami. Listy sú dľaňovito zložené, 5-7 početné, striedavé, na líci tmavozelené, na rube belavozelené. Na jeseň červené až červenofialové, čo prispieva k dekoratívnosti tohto druhu.

Kvety sú nenápadné, drobné, žlkastozelené, v koncových metlinovitých vrcholíkoch. Kvitnú v júni až júli. Plod je guľovitá modročierna bobuľa.

Často splanieva a rozširuje sa hlavne do brehových porastov vodných tokov a lužných lesov.

Príbuzným druhom s podobným využitím je aj pavinič trojlaločný (Parthenocissus tricuspidata).

Hodnotenie: 70%, 14 hlasov Ako veľmi sa Vám páči tento článok? Dajte mu svoj hlas.

Rudolf PadoPredseda a projektový manažér OZ TATRY. Vyštudoval geológiu a geochémiu na Prírodovedeckej fakulte UK v Bratislave. OZ
TATRY realizuje dlhodobú víziu nazvanú Program obnovy krajiny v podtatranskom regióne.

Súvisiace články


Diskusia: Pavinič ...

  zaujimalo by ma ci su plody pavinica patlisteho jedlé alebo nejedlé???
    Reagovať
   
  0
   
  0

  Plody sú jedlé po tepelnej úprave
  Bobo   Reagovať
   
  0
   
  0

  Bobo, máš to overené na sebe? Ja si myslím,že sú nejedlé.
    Reagovať
   
  0
   
  0

  plody pavinica su jasne nejedle.urcite. P.S.drzim palce v zahradkarovi
    Reagovať
   
  0
   
  0

  je to v cisle 10
  chamko   Reagovať
   
  0
   
  0Pridať názor na článok

BIO magazín

Toky nie sú stoky!
Občianske združenie TATRY z Liptovského Mikuláša v spolupráci s Centrom environmentálnych aktivít z Trenčína Vám na serveri BIO spotrebiteľ ponúkajú možnosť vydať sa na cestu vody. Chceme ukázať, akou zraniteľnou je krajina a čo môžeme urobiť preto, aby sa stala nielen vizuálne krajšou, ale aj ekologicky stabilnejšou a produkčnejšou.Najčítanejšie v rubrikeTento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií