BIO spotrebiteľ

Prírodní záhradníci sa sieťujú... - nechcete sa pridať?

24.03.2010 06:33
Jar... Slniečko... Zelené lístky vykúkajúce zo zeme... Prvé kvety... Spev vtákov... Práca v záhrade... Zaujímajú Vás prírodné záhrady? Teraz máte aj Vy možnosť zapojiť sa do projektu „Sieť prírodných záhrad“ – napr. stať sa členom E-mailovej konferencie Prírodná záhrada, zúčastniť sa na praktickom tréningu alebo spoluvytvárať semennú databanku...
Prírodná záhrada Hostětín
Prírodná záhrada Hostětín
foto: archív CEA

Sieť prírodných záhrad na Slovensku je názov projektu, ktorý koordinuje občianske združenie SOSNA Košice (www.sosna.sk) v spolupráci so svojimi regionálnymi partnermi Centrom environmentálnych aktivít Trenčín (www.cea.sk, www.biospotrebitel.sk, www.biodoskol.sk) a občianskym združením Struk (www.permakultura.sk).

Projekt má tri základné ciele:

 1. Podporiť obnovu a tvorbu zdravých Prírodných záhrad ako významného ekologického, estetického a krajinotvorného prvku prispievajúceho k miestnej potravinovej sebestačnosti;
 2. Vytvoriť a udržiavať sieť ekologických organizácií a škôl, ktoré sa venujú biopestovaniu a prírodným záhradám;
 3. Zvýšiť záujem ľudí o biozáhrady, organické pestovanie a spracovanie produkcie.

Viac informácií nájdete na webovej stránke o.z. Sosna.

Do projektu sa môžu zapojiť jednotlivci, školy, organizácie... so záujmom o „iné“ záhradkárčenie, s maximálnou pokorou voči prírode. Forma účasti v projekte môže mať nasledovné podoby:

Záhrada ekofarma Slnečná
Záhrada ekofarma Slnečná
foto: archív CEA
 1. Členstvo v emailovej konferencii prirodnazahrada. Členovia skupiny sú pravidelne informovaní o budovaní prírodných záhrad, dostávajú rôzne informácie k téme, pozvánky na kurzy a tréningy a majú možnosť posielať e-mailové správy o svojich skúsenostiach ostatným členom skupiny (alebo si pýtať praktické rady). E-mail zaslaný na adresu skupiny automaticky dostanú všetci členovia skupiny.

  Ak chcete využiť túto spoločnú sieť, stačí zaslať e-mail Paulíne Urdovej na paulina.urdova@gmail.com so žiadosťou o zapojenie do konferencie. Členom skupiny môžu byť MVO, školy, súkromné osoby, ktoré vlastnia záhradu, ale aj tí, ktorí sa zaujímajú o prírodné záhrady. Skupinu „prirodnazahrada“ spravuje o. z. SOSNA.
 2. Účasť na praktických tréningoch po celom Slovensku. Konajú sa na vybraných pozemkoch, kde sa postupne vytvárajú ukážkové prírodné záhrady.
 3. Účasť na exkurzii do už vybudovaných prírodných záhrad.
 4. Poradenstvo v tvorbe prírodnej záhrady u vás (školské a komunitné záhrady). V prípade, že máte alebo prejavíte záujem o rekonštrukciu/úpravu alebo založenie vašej záhrady s využitím prvkov prírodných záhrad, môžete požiadať o poradenstvo.
 5. Semenná databanka. Zapojenie sa do bezplatnej výmeny semien a priesad. Možnosť založenia si svojej vlastnej prírodnej záhrady zo semien, ktoré zbierame a ktoré sú netradičné, menej známe, regionálne a „zabudnuté“.
 6. Propagácia vašej záhrady na webe.

Ak Vás tento text oslovil, prosím, zašlite nám na e-mailovú adresu regionálneho centra (medal@changenet.sk pre západné Slovensko, struk@permakultura.sk pre stredné Slovensko a silvia.sosna@gmail.com pre východné Slovensko) e-mail s Vašou e-mailovou adresou s vyjadrením záujmu o projekt.

V prílohe prikladáme výzvu na spoluprácu pre školy, ktorých školské areály by sa mohli premeniť na nádherné miesta, ekopedagogické plochy, pomáhajúce k pochopeniu zásad a princípov spolupráce človeka a prírody.


Hodnotenie: 80%, 3 hlasy Ako veľmi sa Vám páči tento článok? Dajte mu svoj hlas.

Richard MedalVyštudoval učiteľstvo Biológie – Chémie na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy v Prahe. Od skončenia školy sa zaoberá environmentálnou výchovou – ako pedagóg v škole, mimo školy, cez prázdniny, s deťmi, mládežou, učiteľmi...

Diskusia: Prírodní záhradníci sa sieťujú... ...

  pekna myslienka, hadam sa to zide pre zaciatocnikov
    Reagovať
   
  0
   
  0Pridať názor na článok

BIO magazín

Prírodna záhrada
Tipy pre Vašu prírodnú záhradu plnú života.Najčítanejšie v rubrikeTento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií