BIO spotrebiteľ

Solarfest 2005 - aký bol?

25.08.2005 06:43
Solarfest sa konal 20. augusta 2005 sa na rodinnej farme Mašekov mlyn pri Vrábľoch. Tento rok to bol už III. ročník.
Deň ako vyšitý
Deň ako vyšitý
Solarfestu nechýbalo nič.

Slnko svietilo ako sa na leto patrí, dostavili sa všetci, čo boli na programe a účastníci si lebedili, ako im je dobre...

Bio-obchod U malého princa
Bio-obchod
Pre nás z Centra environmentálnych aktivít a Bio-obchodu U malého princa bol tohoročný Solarfest premiérový.

Zúčastnili sme sa ho hneď v roli jeho spolutvorcov. Našou úlohou bolo potešiť žalúdky hladných a smädných účastníkov Solarfestu bio-občerstvením.

Predstavili sme aktivity Centra environmentálnych aktivít (vrátane výstavy BIO-NEBIO).
Občerstvenie
Občerstvenie
Výstava BIO-NEBIO
Výstava BIO-NEBIO


Solarfest je predovšetkým o alternatívnych energiách. Na svoje si prišli záujemcovia o solárnu a veternú energiu, tepelné čerpadlá i ekodomy. Prednášky boli fundované a zodpovedaných bolo množstvo otázok ohľadne praktického použitia solárnych panelov a fotovoltaických článkov. Po prednáškach sa diskutovalo pri stánkoch firiem Thermosolar a Ekosolar a pri výstave Ekodomy, ktorú prezentovalo o.z. ArTUR.

Zaujímajú vás alternatívne energie a ekodomy?


Dovoľte teraz v krátkosti predstaviť hlavných predstaviteľov odborného programu Solarfestu.
Informácie sú čerpané z web stránok.

Solárne panely - čoraz výhodnejšia alternatíva
Solárne panely
Spoločnosť THERMO/SOLAR Žiar s.r.o. Žiar nad Hronom bola založená v roku 1992. Je jedným z najvýznamnejších európskych výrobcov termických slnečných kolektorov. Prvoradý dôraz kladie na kvalitu, výskum a vývoj. Vďaka spolupráci s domácimi i zahraničnými univerzitami a výskumnými ústavmi neustále zdokonaľuje výrobných procesy a výrobky. Na kolektory poskytuje záruku na dobu 12 rokov. Viac informácií na www.thermosolar.sk.

Firma EKOSOLAR sídli v Piešťanoch. Vznikla v roku 1991 na základe poskytnutej technológie Rakúskej spoločnosti ARGE v Gleisdorfe. Venuje sa výrobe a montáži slnečných kolektorov výlučne zo slovenských materiálov. Do roku 2004 firma úspešne vyrobila a namontovala do rodinných domov a iných objektov 3500 m2 plochy slnečných kolektorov. Viac informácií na www.ekosolar.sk.

ArTUR (Architektúra pre trvalo udržateľný rozvoj) je mimovládna organizácia založená v roku 2001, jej cieľom je propagovať environmentálne priaznivú architektúru, ako aj ochranu, obnovu a tvorbu životného prostredia v súlade s požiadavkami udržateľného rozvoja, rozvoj a napĺňanie všeobecne etického spôsobu života. Organizácia v súčasnosti pracuje na štyroch programoch.

S energiou slnka a vetra
S energiou vetra...
Výstava Ekodomy
Výstava Ekodomy
Okrem aktivít zameraných na informovanie verejnosti o možnostiach ekologickej výstavby v hlavnom programe Zelená architektúra propaguje cyklistickú dopravu v rámci voľného združenia BicyBa, v programe Udržateľné mesto Bratislava sleduje a pripomienkuje územný rozvoj mesta, na negatívne javy spojené s výstavbou a prevádzkovaním veľkých obchodných centier upozorňuje v kampani Hypermarkety. Viac informácií na www.changenet.sk/artur a www.ekodomy.sk.

Poobede prehliadka farmy, krásny koncert, pohoda


Po chutnom obede (guláš z mangalice alebo vegetariánsky s hlivou, špaldový chlebík a pečivo s nátierkami a zeleninkou od pána Šlinského) si každý užíval Solarfest po svojom:
 • prehliadka Mašekovho mlyna vrátane múzea v areáli bývalého mlyna
 • koncert Tóna Popoviča s kapelou
 • neformálne debaty pri pive a mušte

A celkový pocit zo Solarfestu?


Výborný! Budúci rok by som naň rada dotiahla aj celú rodinu.

Solarfest si užili aj deti – lákali ich malé i väčšie zvieratá, požiarnicky voz, ale najmä rieka Žitava.
Obed
Obed
Osvieženie v Žitave
Osvieženie v Žitave
Idylický výhľad zo Saloonu
Idylický výhľad


A čo vy ďalší, čo ste zažili Solarfest 2005? Ako sa páčilo vám? Zabudla som na niečo? Prosím, doplňte ma!

Hodnotenie: 40%, 1 hlas Ako veľmi sa Vám páči tento článok? Dajte mu svoj hlas.

Klaudia MedalováOd roku 2001 pracuje v Centre environmentálnych aktivít ako koordinátor aktivít na podporu rozvoja ekologického poľnohospodárstva. Stála tiež pri zrode klubu priateľov ekologického poľnohospodárstva Klubu BIO PaPa v Trenčíne.

Súvisiace články


Diskusia: Solarfest 2005 - aký ...

  solarfest2005

  ozaj vydareny den,
  ani nas 5-rocny syn sa nenudil,
  na solarfeste sme boli prvy krat, takze neviem to porovnat s minulymi rocnikmi, ale slovo "obcerstvenie" je prilis skromne, skor by som povedal "hody",
  mojim vedlajsim cielom na akcii bolo tiez stretnut a porozpravat sa s panom Šlinským, čo sa mi aj podarilo a dozvedel som sa vela zaujimavych detailov o projekte "agrokruh",
  urcite prideme aj buduci rok, ale ako tak pozeram na tie fotografie, musim si nabuduce davat vacsi pozor na "zakerne" objektivy..
  pustovnik   Reagovať
   
  0
   
  0

  Mne sa tiez pacilo, prostredie maju krasne, detom najma zvierata, ktore ani v Zoo nenajdu. A moja dcera je tu na fotke naha, mily pustovnik, to bud rad, ze ten zvedavy objektiv nebol pri tebe v takom rozpolozeni :-))
  dandy   Reagovať
   
  0
   
  0

  Solarfest bol skvelý. Ja by som to špecifikovala z môjho pohľadu ešte skôr takto: prostredie bolo skvelé. Keďže patrím k tým, čo sa starali o tie "hody" z programu som veľa nezachytila, ale slniečko svietilo, atmosféra bola výborná a Mašekov mlyn je prekrásny. Stretnutie s pánom Šlinským je takisto jedinečný zážitok. Bodaj by bolo takých ľudí čo najviac.
  Martina   Reagovať
   
  0
   
  0

  solar. liga na Slovensku?

  Ahoj Medalovi,
  nějak se na Solarfest, o němž víme, stále nemůžem dostat...Mrknete-li na náš web www.solarniliga.cz, napadnou Vás jistě možnosti spolupráce. Už 2. rokem ale nenacházíme partnera v SR, který by to rozjel taky a pak s námi i třeba Němci šel do EU-projektu...
  M. Novák z Thermosolaru, s nímž spolupracujeme, je pro, Energy centrum z Blavy přes nabídky nereaguje a my nemáme moc času honit někoho jiného.
  Třeba Vás něco napadne.
  Ať se daří i v BIO - jsme právě po 12. biojarmarku...
  K.Merhaut
  Karel Merhaut (kodl)   Reagovať
   
  0
   
  0Pridať názor na článok

BIO magazín

Podujatia
popisNajčítanejšie v rubrikeTento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií