Správna vlhkosť
Voda je nevyhnutná takmer pre všetky životné pochody. Ak je vlhkosť nedostatočná, zastavuje sa činnosť mikroorganizmov a pôdnych živočíchov (napr. dážďoviek) do doby, kým sa materiál neprevlhčí.
Prílišná vlhkosť vytláča z materiálu vzduch a dochádza k nežiadúcemu hnitiu, ktoré so sebou prináša zápach a nezdravý
kompost.
Optimálna vlhkosť sa u čiastočne rozloženého materiálu dá zistiť jednoduchou skúškou. Za hrsť kompostovaného materiálu stlačíme v ruke, pričom by sa nám medzi prstami mali objaviť kvapôčky vody. Ak voda vyteká, kompost je príliš vlhký a ak sa kvapôčky neobjavia, kompost je suchý.
Premočeniu vplyvom dlhotrvajúcich dažďov môžeme predísť zakrytím
kompostoviska strieškou, plachtou, igelitom – pozor aby sme nezabránili prístupu vzduchu (kyslíka).
Nemenej dôležité je zabezpečiť mikroorganizmom dostatok kyslíka. Väčšinou platí, že ak je správna vlhkosť, tak je aj dostatok kyslíka. Pri nedostatku vlhkosti je potrebné kompost poliať. Pri nadbytku vlhkosti, čo sa skoro vždy rovná nedostatku kyslíka je potrebné pridať suchý materiál (slama, piliny) a poriadne materiál premiešať.
Správne zloženie a veľkosť materiálu
O surovinách ktoré sú vhodné na
kompostovanie sme už
hovorili. Treba dodať, že tento materiál by sa mal dostatočne upravovať (napr. konáre podrviť na drvičke, čím sa zväčší plocha na ktorú môžu pôsobiť mikroorganizmy a rýchlejšie ich rozložia) a následne dôkladne premiešať. Čím je zmes pestrejšia, tým lepší výsledok dosiahneme.
Mali by sme premiešavať vlhký materiál (zhnité ovocie, zvyšky jedál) so suchým (hobliny, piliny), uhlíkatý materiál (hobliny, piliny, slama) s dusíkatými (hnoj, pokosená čerstvá tráva a pod.).
Článok vyšiel v rámci mini seriálu:
Kompostovanie
(Zdroj: Z materiálov Priateľov Zeme – SPZ)