BIO spotrebiteľ

Zhrnutie záverov Bioakademie 2007

02.07.2007 09:07 Zdroj: tlačová správa
Lednice, 29.6.07 - Hlavnými témami 7. ročníku Bioakadémie, ktorý sa konal od 27. do 29.7. v Lednici na Morave, boli funkcie ekologického poľnohospodárstva vo vzťahu k ochrane krajiny a klimatickým zmenám, spracovanie biopotravín na farme a špecifiká chovu prasiat a rýb v biokvalite.
Českí spracovatelia biopotravín opätovne upozornili na príčiny nízkej produkcie biopotravín v Českej republike a poukázali na problematiku spracovania biopotravín na farme a ich následného odbytu.

Prasiatko z BIO farmy Sásov pri Jihlave
Účastníci exkurzie po českých ekofarmách mali možnosť
navštíviť aj biofarmu Sasov (pri Jihlave), známu predovšetkým
vďaka biouheráku, ktorý v roku 2004 získal ocenenie
" Biopotravina roku".
Súčasné znenie tzv. „hygienického balíčka“ o hygienických požiadavkách pri spracovaní potravín nezohľadňuje špecifiká malých spracovateľov a je jednou z hlavných príčin nízkeho počtu fariem s vlastným spracovaním biopotravín. Objem spracovaných biopotravín predaných z dvora u mäsa a mäsových výrobkov dosahuje napríklad v Nemecku až 35% z celkového obratu. V Českej republike je však zanedbateľný a často býva, z vyššie uvedených príčin, realizovaný formou nelegálneho predaja.

Účastníci konferencie vyzvali Svaz ekologických zemědělců PRO-BIO a ďalšie združenia, aby o tejto skutočnosti aktívne jednali so zodpovednými orgánmi, a to predovšetkým s predstaviteľmi Štátnej veterinárnej správy. Upozornené bolo na malé množstvo odbytových družstiev, ktoré by napomáhali rozvoju marketingu českých biopotravín.

Preukázateľne nižšia produkcia skleníkových plynov, šetrnejšie hospodárenie s pôdou s minimalizáciou pôdnej erózie a celkove vyššia adaptabilita ekologického poľnohospodárstva ku klimatickým zmenám – to sú výsledky výskumov prezentovaných v rámci plenárneho zasadania, zameraného na vzťah ekologického poľnohospodárstva ku zmenám klímy.

„So zvyšujúcim sa dopytom po biopotravinách však stúpa i hrozba narastajúcich nákladov na dopravu a riziko úzkej špecializácie, ktoré môžu v konečnom dôsledku celkovú efektívnosť ekologického poľnohospodárstva výrazne poškodiť,“ upozornila na aktuálne nebezpečenstvo Isabelle Peutz, riaditeľka sekcie ekologického poľnohospodárstva v DG Agriculture pri Európskej Komisii. Jednu z kľúčových rolí v tejto oblasti zohráva spotrebiteľ, ktorého chovanie by malo byť aktívne smerované ku zmene spotrebných vzorcov, zohľadňujúcich napríklad potraviny lokálnej produkcie.

Na konferencii bol predstavený rad projektov prezentujúcich ekologické poľnohospodárstvo ako nástroj optimalizácie využitia krajiny. Správne fungujúca zdravá krajina vykazuje vyšší stupeň biodiverzity a jej udržovanie vyžaduje komplexný prístup. “Preto, aby krajina bola skutočne zdravá, nestačí len prestať hnojiť priemyselnými hnojivami“, podotkol Jiří Urban (Bioinstitut, projekt Ekopoľnohospodári prírode) a zdôraznil dôležitosť ekologickej infraštruktúry a faremného managementu.

Boli prezentované nové európske smernice pre ekologický chov rýb, ktoré budú uvedené do platnosti v roku 2008.

Siedmeho ročníka medzinárodnej konferencie o ekologickom poľnohospodárstve v Lednici sa zúčastnilo 270 účastníkov z 27 krajín. Medzi významných hostí patrili, okrem Isabele Peutz, riaditeľ výskumného ústavu FiBL Urs Niggli, riaditeľ IFOAM Francis Blake či Berhnard Freyer z rakúskeho Inštitútu pre ekologické poľnohospodárstvo. Súčasťou konferencie boli ekxurzie na modelové farmy v Rakúsku, Čechách a na Slovensku.

Hlavnými organizátormi Bioakademie boli už tradične: Svaz ekologických zemědělců PRO-BIO v spolupráci s BIO Austria, za odbornej spolupráce FIBL, Bioinštitútu a UP Olomouc. Akcie sa uskutočnila pod záštitou IFOAM EU Group, Ministra zemědělství ČR Petra Gandaloviče a Ministra životního prostředí ČR Martina Bursíka, za finančného prispenia EU-TAIEX, Ministerstva zemědělství ČR, Ministerstva životního prostředí ČR, Ministerstva poľnohospodárstva a lesníctva, životného prostredia a vodného hospodárstva Rakúska, Ministerstva pôdohospodárstva Slovenska a ďalších súkromných sponzorov. Konferencia sa konala na pôde Záhradníckej fakulty Mendelovy zemědělské a lesnické univerzity v Lednici.

Ďalšie informácie :

Kateřina Čapounová
katerina.capounova@biospotrebitel.cz

PRO-BIO Svaz ekologických zemědělců
Nemocniční 53
787 01 Šumperk
Tel: 583 216 609

Hodnotenie: 20%, 1 hlas Ako veľmi sa Vám páči tento článok? Dajte mu svoj hlas.

Súvisiace články


Diskusia: Zhrnutie záverov Bioakademie ...  Pridať názor na článok

  BIO magazín

  Podujatia
  popis  Najčítanejšie v rubrike  Tento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií