BIO spotrebiteľ

Čo priniesol 5. ročník Bioakadémie?

13.07.2005 06:46 Zdroj: Tlačová správa PRO-BIO. 29.6.2005
5. ročník Bioakadémie priniesol aj správu o tom, že v Českej republike bude v rokoch 2004-2006 vyplatená až 1 miliarda korún na podporu marketingu a spracovanie biopotravín...
Vyše 200 účastníkov celkom z 18 krajín Európy sa koncom júna stretlo na V. ročníku Európskej letnej akadémie ekologického poľnohospodárstva v Lednici na Morave. Hovorilo sa o stave ekologického poľnohospodárstva v Českej republike, Rakúsku a na Slovensku rok po vstupe do Európskej únie. Na Slovensku síce počet ekologických podnikov vzrástol o 75%, ale záujem štátu o propagáciu ekologického poľnohospodárska - na rozdiel od ČR a Rakúska - deklarovaný nebol.

Na úvodnom plenárnom zasadnutí zástupca ministerstva poľnohospodárstva Jiří Trnka informoval o novom vlastníctve známky BIO, ktorá označuje produkty ekologického poľnohospodárstva. Pôvodný vlastník - KEZ o.p.s. (kontrolná a certifikačná organizácia pre ekologické poľnohospodárstvo) - previedol známku aj pravidlá pre jej používanie na štát, resp. Ministerstvo poľnohospodárstva ČR. Toto zároveň prebralo nielen samotnú známku, ale tiež aktivity s ňou spojené, napr. celoštátnu propagáciu biopotravín.

"Letos MZe ČR podporovalo českou národní expozici ekologického zemědělství na mezinárodním veletrhu BioFach v německém Norimberku a další podporu plánuje na brněnském veletrhu Salima a dalších akcích. S dalšími subjekty připravujeme Měsíc biopotravin a ekologického zemědělství, což bude velká mediální kampaň v měsíci září,"
uviedol Jiří Trnka a zároveň upozornil, že v rokoch 2004 až 2006 bude vyplatená až jedna miliarda korún na podporu marketingu a spracovanie biopotravín.

Námestník ministra životného prostredia ČR František Pojer zdôraznil podporu MŽP ČR ekologickému hospodáreniu formou vedy a výskumu a spolupráce s ďalšími subjektami. Ako príklad uviedol prvý a druhý diel učebnice ekologického poľnohospodárstva, ktorý práve vyšiel.

Ďalej vystúpil zástupca Ministerstva pôdohospodárstva Slovenskej republiky, štátny tajomník Marián Radošovský. Pripomenul stav ekologického poľnohospodárstva na Slovensku, kde v súčasnej dobe tvorí ekologicky obhospodarovaná pôda 4,5 % celkovej výmery poľnohospodárskej pôdy, to je 213 ekologických podnikov a predstavuje to medziročný nárast o 75 %. Ďalej informoval o schválení Akčného plánu pre ekologické poľnohospodárstvo do roku 2010 na Slovensku.

Rakúsko (leader ekologického poľnohospodárstva v EU), ktoré v súčasnosti ekologicky hospodári na 14,5 % celkovej poľnohospodárskej pôdy, tu malo tiež svojho zástupcu z Ministerstva poľnohospodárstva a lesníctva, životného prostredia a vodného hospodárstva Rakúska, Aloisa Poscha. Zameral sa na finančnú podporu zo strany štátu: "V minulom roku štát podporil ekologické poľnohospodárstvo 19,6 mil EUR a do výskumných programov vložil 1,2 mil EUR."

Pripomenul významné rozhodnutia rakúskej vlády týkajúce sa zákazu produkcie GM plodín, ktoré súčasne ovplyvnili aj rozhodovanie v ďalších európskych krajinách.

Súčasťou programu Bioakadémie 2005 bol workshop, ktorý sa uskutočnil na tému Akčný plán rozvoja EP v povodí Dunaja. Nadväzujúci odborný program bol zameraný na témy nechemickej ochrany rastlín, zdravia zvierat v EP a rozvoj a podpora EP v rámci EU. Vystúpilo tu mnoho odborníkov z rôznych európskych krajín. Program bol zakončený odbornou exkurziou po českých a zahraničných ekofarmách a ekologicky hospodáriacich podnikoch. V Českej republike zaberá ekologicky obhospodarovaná pôda vyše 6 % z celkové výmery poľnohospodárskej pôdy.

Bioakadémiu zorganizovalo PRO-BIO - zväz ekologických poľnohospodárov spolu s partnermi z ČR a zo zahraničia.
Za Slovensko to boli Ministerstvo pôdohospodárstva a Zväz Ekotrend, ale aktívne sa zapojili aj Agro-ekofórum a Centrum environmentálnych aktivít.

Hodnotenie: 60%, 2 hlasy Ako veľmi sa Vám páči tento článok? Dajte mu svoj hlas.

Klaudia MedalováOd roku 2001 pracuje v Centre environmentálnych aktivít ako koordinátor aktivít na podporu rozvoja ekologického poľnohospodárstva. Stála tiež pri zrode klubu priateľov ekologického poľnohospodárstva Klubu BIO PaPa v Trenčíne.

Súvisiace články


Diskusia: Čo priniesol 5. ročník ...

  Biokadémia 05

  Nuž na Slovensku je to už tak !

  Stále tvrdím, že aj pre túto oblasť chýba filozofické zdôvodnenie potreby sledovať a pracovať s využitím biotechnológií, alternatívnych postupov a pod ! Keď si uvedomíme, že aj táto vláda sa s uspokojením spolčila so Slovnaftom, dala im možnosť dodávať poľnohospodárom tzv. červenú (lacnejšiu ) naftu, namiesto toho, aby prijala program rozvoja alternatívnych (aj obnoviteľných) zdrojov energie ! A to chce najprv podporu a jej zdôvodnenie! Ukazuje sa, že v pomerne krátkom čase budeme musieť využívať ca 10% obnoviteľných zdrojov energie. Tu sa ukazuje možnosť výroby MERO, alkoholu a pod. teda technických plodín na poľnohospodárskej pôde !
  Na Bioakadémii sme referovali o využití veľmi úspešného biologického postupu likvidácie významného patogéna v olejninách a v ďalších cca 250 druhoch rastlín Sclerotinia sclerotiorum (biela hniloba). Hubu -parazita, ktorého na tento účel využívame je Coniothyrium minitans. Okrem technických olejnín je to ohromné množstvo druhov zeleniny, ktoré je možné ním ošetriť - a to je významné aj pre ostatných bioproducentov, ktorí si s bielou hnilobou nechemicky nevedia poradiť !
  Prečo o tom píšem ? V ČR je tento prípravok zaradený do pôdoochranného programu a je na jeho použitie až 60% dotácia ! Na Slovensku nie je ani možné nájsť partnera na MP s kým by bolo možné na túto tému hovoriť !
  Takže o nejaký krátky čas sa znovu budeme diviť aj Čechom, ako nás znovu predbehli !
  Nám ale chýba základná filozofia, prečo by sme sa s tým mali zaoberať ?!
  Jozef   Reagovať
   
  0
   
  0Pridať názor na článok

BIO magazín

Podujatia
popisNajčítanejšie v rubrikeTento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií