BIO spotrebiteľ

Biomimikry - cesta vedomého napodobňovania prírody

30.05.2019 06:00
Ako môžeme lepšie zadržiavať vodu v krajine alebo využívať slnečné svetlo? Spolupráca biológov a dizajnérov pri napodobňovaní prírodných foriem a procesov prináša inovácie pre udržateľnú budúcnosť. Biomimikry tiež učia, že príroda je naša najväčšia učiteľka a nevyčerpateľný zdroj poznania.

Pôvod slova biomimikry
Termín biomimikry a biomimetika pochádzajú z gréckych slov bios, čo znamená život a mimesis, čo znamená napodobňovať. Často sa používa aj termín bioinšpirácia.

V škole sa učíme o mimikroch - o stratégii zvierat a rastlín napodobňovať svoje okolie. Najznámejším príkladom je chameleón, ktorý vie meniť farbu svojej kože podľa prostredia, v ktorom sa aktuálne pohybuje. V tráve je zelený, ale keď lozí po kôre stromu, zmení farbu na hnedú. Je to jeho obranná stratégia, aby bol neviditeľný pre svojich nepriateľov, predátorov. Napodobňovanie (mimikry) používajú aj niektoré rastliny, ktorých kvety pripomínajú napríklad včely. Takto sa snažia prilákať včielky a zabezpečiť si tak opelenie.

Príklady bio-inšpirovaných vynálezov
BIomimikry využívajú napodobňovanie foriem a procesov zo živej prírody. Princíp nie je nový -  z histórie poznáme napríklad Leonarda da Vinci, ktorý sa štúdiom letu a krídiel vtákov snažil skonštruovať krídla aj pre človeka. Iným príkladom je skúmanie chovania šimpanzov, ktorí si vedia v prírode nájsť liečivé rastliny - vďaka tomu si aj ľudia všimli liečivé vlastnosti týchto konkrétnych rastlín.

Jedným z najznámejších a bežne využívaných vynálezov, inšpirovaných prírodou, je suchý zips. O jeho zrodenie sa zaslúžil švajčiarsky elektromechanik George de Mestral. Keď sa v roku 1941 jedného dňa vrátil z prechádzky so psom, všimol si lopúchové bodliaky prichytené na psej srsti. Pozrel sa na pod mikroskopom a zistil, že sa držia pomocou malých háčikov. Na podobnom princípe – páska s drobnými háčikmi a páska s miniatúrnymi slučkami – založil svoj vynález, ktorý nazval doslova háčikové a slučkové upínadlo (hooks and loops fastener).

Suchy zips home made
Suchy zips, foto: Klaudia Medalová

Učme sa od génia prírody
Pojem biomimikry sa objavil už v roku 1982, ale spopularizovala ho až vedkyňa a autorka Janine Benyusová.  Od skúmania, ako sa organizmy prispôsobili prostrediu, v ktorom žijú, postupne prešla na výskum, či by sa stratégie, ktoré používajú rôzne organizmy, dali použiť aj na riešenie ľudských problémov. 

Vo svojej knihe z roku 1997 (Biomimicry: Innovation Inspired by Nature) biomimikry definuje ako novú vednú disciplínu, ktorá „skúma modely prírody a potom ich napodobňuje alebo sa inšpiruje týmito vzormi a procesmi pri riešení ľudských problémov". Benyusová navrhuje pozrieť sa na prírodu ako na „model, postup a mentora“.

Biomimicry - Innovation Inspired by Nature
Biomimicry - Innovation Inspired by Nature foto: Klaudia Medalová

Pre udržateľnú budúcnosť
Hľadáme lepšie spôsoby využitia slnečnej energie? Eko-dizajn v doprave či architektúre? Riešenia pre bezodpadovú ekonomiku? Farby a lepidlá bez chémie?  Nové lieky? Ak hľadáme udržateľné riešenia, opýtajme sa: Ako by to urobila príroda?

Janine Benyusová poukazuje na fakt, že evolúcia už našla odpoveď na veľa otázok, ktorými sa zaoberajú aj ľudia. Za 3,8 miliardy rokov existencie života na Zemi si všetky živé bytosti (okrem človeka) vždy vedeli aj vedia zabezpečiť všetky svoje životné potreby bez negatívneho dopadu na Zem.

Vedomé napodobňovanie postupov bežných v prírode je podľa Benyusovej cestou k udržateľnej budúcnosti.

„Keď sa pozrieme na to, čo je skutočne udržateľné, jediným skutočným modelom, ktorý pracoval po dlhú dobu, je prírodný svet.“ Janine Benyusová

Janyne Benyus
Janyne Benyus foto: inhabitat.com

Odkazy

Keď príroda inšpiruje nové technológie
Biomimetika sa snaží inšpirovať vedcov
Video – štrukturálna farba
Video - Polymérové opály – látka, čo mení farbu a prispôsobuje sa
Predstavenie Janine Benyus + rozhovor (video)


Hodnotenie: 90%, 2 hlasy Ako veľmi sa Vám páči tento článok? Dajte mu svoj hlas.

Klaudia MedalováOd roku 2001 pracuje v Centre environmentálnych aktivít ako koordinátor aktivít na podporu rozvoja ekologického poľnohospodárstva. Stála tiež pri zrode klubu priateľov ekologického poľnohospodárstva Klubu BIO PaPa v Trenčíne.

Diskusia: Biomimikry - cesta vedomého napodobňovania ...    Pridať názor na článok

    BIO magazín

    Rôzne    Najčítanejšie v rubrike    Tento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií