BIO spotrebiteľ

Projekt BioLearn učí hľadať odpovede v prírode

15.08.2019 06:51
Po USA a Holandsku prichádza aj na Slovensko inovatívny prístup k vzdelávaniu pre udržateľnú budúcnosť. Organizmy v prírode si za 3,8 miliardy rokov vyvinuli stratégie na zabezpečenie životných potrieb bez toho, aby nevratne zasahovali do životného prostredia či zanechávali odpad. Teraz ide o to lepšie sa pozrieť, ako živé organizmy využívajú slnečnú energiu, získavajú stavebné látky, premieňajú „odpad“ alebo ako sa liečia a inšpirovať sa.

Projekt BioLearn

Projekt BioLearn – opýtaj sa prírody - realizuje partnerstvo šiestich krajín s cieľom ponúknuť inovatívny spôsob vzdelávania pre udržateľný spôsob života. Žiakov zasvätí do nového vedného prístupu - od učenia sa O PRÍRODE k učeniu sa OD PRÍRODY, nazývanom aj biomimikry alebo bioinšpirácie. Na Slovensku projekt koordinuje Centrum environmentálnych aktivít Trenčín.

Opýtaj sa prírody
Žiaci budú vďaka novým materiálom objavovať, že príroda má všetky riešenia a ľudská spoločnosť ich vedomým napodobňovaním môže riešiť environmentálne výzvy 21. storočia. Výučbové programy sú určené pre 12-16 ročných žiakov a predstavia bio-inšpirované riešenia v oblasti energií, dopravy, materiálov, ale aj zdravia a komunikácie. Ukážu, ako sa podarilo nahradiť doteraz používané neefektívne, neudržateľné alebo zdraviu škodlivé postupy. Od napodobňovania tvarov a farieb až po premenu CO2 na ľahký betón, biomimikry prinášajú riešenia vo všetkých oblastiach života.

Budova inšpirovaná termitiskom
V tejto budove inšpirovanej termitiskom nie je potrebné vykurovanie ani chladenie - Harare, Zimbabwe foto:wikimwedia.org

Termín biomimikry označuje novú vednú disciplínu, ktorá skúma najlepšie postupy z prírody a  napodobňuje ich pri riešení problémov ľudskej spoločnosti.

„Pravda je taká, že prírodným organizmom sa podarilo zabezpečiť všetky svoje potreby bez toho, aby spotrebovali fosílne palivá, znečistili planétu alebo si vzali hypotéku na budúcnosť“, hovorí prírodovedkyňa Janine Benyus,  spoluzakladateľka spoločnosti Biomimikry 3,8 a propagátorka bioinšpirácií.

Janine Benyus prepája dizajnérov s prírodovedcami a zaslúžila sa o vytvorenie platformy AskNature, ktorá poskytuje inovátorom najkomplexnejší katalóg prírodných riešení na problémy ľudskej spoločnosti. Táto online knižnica obsahuje bezplatné informácie o viac ako 1 800 (a stále pribúdajú ďalšie) prírodných javoch a stovkách biologicky inšpirovaných aplikácií.

Biomimikry vo výučbe

Biomimikry vytvárajú nové vzdelávacie modely pre učenie sa od prírody a majú veľký potenciál pre trh práce v oblasti udržateľnej budúcnosti. V USA je tento odbor veľmi populárny  a celý rad programov (od základnej školy po maturitu) o bioinšpirovaných riešeniach učí. Študenti sú zároveň vedení, a formou súťaží aj motivovaní, aby sami vytvárali prírodou inšpirované riešenia pre zdravú planétu. V budúcnosti sa môžu stať žiadanými biomimetickými dizajnérmi, inžiniermi, architektmi, lekármi...

Vznikajúca metodická príručka, ktorú tvorí partnerstvo krajín v rámci projektu BioLearn, má ambíciu rozšíriť vzdelávanie o biomimikroch z USA, Holandska a Spojeného kráľovstva aj na Slovensko, do Českej republiky a Maďarska.

Názov projektu: Learning from Nature – Biomimicry in Education
Krátky názov: BioLearn

Trvanie projektu: 09/2018 - 09/2021
Partneri:
-
Magosfa Alapítvány – Maďarsko
- SEVER – ČR
- Stichting biomimicry NL (BNL) – Holandsko
- The Center for Learning with Nature (LWN) – U.S.A.
- Wild Awake – UK

Zapojené školy:
- Súkromná základná škola, Nová Dubnica
- Základná škola Mládežnícka, Púchov
- Gymnázium M.R. Štefánika, Nové Mesto nad Váhom
- Gymnázium Jána Adama Raymana, Prešov

Projekt BioLearn získal podporu v rámci grantovej schémy Erasmus+.






Hodnotenie: 70%, 2 hlasy Ako veľmi sa Vám páči tento článok? Dajte mu svoj hlas.

Klaudia MedalováOd roku 2001 pracuje v Centre environmentálnych aktivít ako koordinátor aktivít na podporu rozvoja ekologického poľnohospodárstva. Stála tiež pri zrode klubu priateľov ekologického poľnohospodárstva Klubu BIO PaPa v Trenčíne.

Diskusia: Projekt BioLearn učí hľadať odpovede ...



  Pridať názor na článok





  BIO magazín

  Alternatívy
  popis



  Najčítanejšie v rubrike



  Tento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií