BIO spotrebiteľ

Exkurzie do separačného strediska VPS

12.05.2008 05:37
V rámci kampane „Neseparujte sa! Separujte s nami“ na ktorej spolupracujú Občianske združenie TATRY, mesto Liptovský Mikuláš a Verejnoprospešné služby (VPS) Liptovský Mikuláš majú základné, stredné a materské školy možnosť navštíviť separačné (triediace) stredisko VPS.
Separačná linka v Liptovskom Mikuláši
Separačná linka v Liptovskom Mikuláši
OZ TATRY zaslalo túto ponuku 32 školským subjektom v zberovej oblasti VPS a prianím OZ TATRY je aby exkurziu absolvovali všetci žiaci z oslovených škôl. Jedným z cieľov exkurzií je aj zbúranie mýtu v hlavách ľudí: „Načo separovať, aj tak to všetko končí na skládke.“

V rámci jednej hodiny sa žiaci dozvedia: Všeobecné informácie o situácii v odpadovom hospodárstve v SR. Aké odpadové komodity sa v meste Liptovský Mikuláš zbierajú. Aké typy kontajnerov sa pre zber týchto komodít využívajú.

Prečo triediť odpad? Nevýhody ukladania odpadov na skládku resp. ich spaľovania. Aké druhy odpadov sa zbierajú v zbernom dvore. K čomu slúži triediace stredisko VPS a aké je následné zhodnotenie vyseparovaných zložiek odpadu. Súčasťou exkurzie je samozrejme krátka prehliadka triediaceho strediska VPS.

Kto ju to naučil
Kto ju to naučil
OZ TATRY pokladá žiakov škôl za cieľovú skupinu, ktorá môže následne významným spôsobom ovplyvňovať postoje rodičov, starých rodičov, susedov či priateľov. Cieľom exkurzii je taktiež vytvoriť v mysliach mladých ľudí pozitívny vzťah k ľudom pracujúcim v odpadovom priemysle, ktorí sú často degradovaní na „smetiarov“ a naučiť ich chápať poplatky za odpady ako poplatok za reálne vykonanú službu.

Spolupráca OZ TATRY, mesta Liptovský Mikuláš a VPS Liptovský Mikuláš má aj významné synergické efekty. V ostatných dňoch Recyklačný fond oznámil, že projekt Verejnoprospešných služieb, Liptovský Mikuláš, zameraný na regionálny systém separovaného zberu komunálneho odpadu v oblasti stredného a horného Liptova bude podporený dotáciou vo výške viac ako 4,3 milióna Sk. OZ TATRY zasa získalo 1,387 mil. Sk na projekt „Neseparujte sa! Separujte s nami“ v rámci Blokového grantu Podpora environmentálnych organizácií pre udržateľný rozvoj (EMVO-TUR), ktorý je financovaný z Finančného mechanizmu Európskeho hospodárskeho priestoru, Nórskeho finančného mechanizmu a štátneho rozpočtu SR (www.ekopolis.sk).
Dajme veciam druhú šancu
Dajme veciam druhú šancu
Radostný pohľad ...
Radostný pohľad ...


Hodnotenie: 100%, 1 hlas Ako veľmi sa Vám páči tento článok? Dajte mu svoj hlas.

Rudolf PadoPredseda a projektový manažér OZ TATRY. Vyštudoval geológiu a geochémiu na Prírodovedeckej fakulte UK v Bratislave. OZ
TATRY realizuje dlhodobú víziu nazvanú Program obnovy krajiny v podtatranskom regióne.

Súvisiace články


Diskusia: Exkurzie do separačného strediska ...  Pridať názor na článok

  BIO magazín

  Podujatia
  popis  Najčítanejšie v rubrike  Tento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií