BIO spotrebiteľ

Biopotravinou roka 2016 je BIO hovädzie mäso, Cena BIO spotrebiteľov patrí BIO bryndzi

24.09.2016 07:00
Certifikované biomäso na Slovensku dlho chýbalo, teraz získalo na základe rozhodnutia odbornej poroty titul Slovenská biopotravina roka 2016 - „Oscar“ medzi biopotravinami . V spotrebiteľskom hlasovaní počtom 2091 hlasov zvíťazila 100% ovčia BIO bryndza z PD Važec.

Biopotravinou roka 2016 je BIO hovädzie mäso z Farmy Turová

BIO hovädzie mäso z Farmy Turová je vyrábané výlučne zo slovenského ekologického chovu. Výnimočná kvalita mäsa súvisí nie len s pôvodom zvierat, ale aj s jeho spracovaním  a najmä jeho vyzrievaním. Vyššiu kulinársku kvalitu bio mäsa potvrdzujú aj špičkoví kuchári v top reštauráciách.

Hovädzí dobytok chovajú na Farme Turová od roku 2006, pričom v roku 2008  s celou farmou vstúpili do systému ekologického poľnohospodárstva. V roku 2013  dokončili výstavbu špecializovaného bitúnku pre spracovanie dobytka výhradne zo slovenských ekologických fariem, ktorý je jediným certifikovaným bio bitúnkom na Slovensku.

Ing. Badiar s diplomom
Ing. Peter Badiar – výrobca bio mäsa, oceneného titulom Slovenská biopotravina roka 2016 foto: Radovan Stoklasa

O udelení ocenenia Slovenská biopotravina roka 2016  BIO hovädziemu mäsu rozhodla porota zložená z odborníkov. Za BIO mäso hlasoval aj jej člen Juraj Rizman, ktorý dlhodobo pôsobí v Greenpeace: „BIO mäso je pre mňa stále ešte výnimočný a často nie ľahko dostupný tovar. Hlasom za BIO hovädzie mäso hlasujem za rozširovanie sortimentu BIO produktov.“  Ďalšia členka poroty, predsedníčka Zväzu Ekotrend Slovakia Zuzana Homolová dodáva: „Konečne máme na Slovensku certifikované biomäso, výrobca ho bol propagovať aj na BioFachu 2016 v Norimbergu, čím sa pričinil o zviditeľnenie slovenského BIO“.

Diskusia o slovenskom bio
Organizátori hlasovania z CEA Trenčín s oceneným bio výrobcom, BIO jarmok Trenčín 2016 foto: Radovan Stoklasa

Porota tiež rozhodla o udelení čestného uznania všetkým ostatným nominovaný biopotravinám (BioKids chrumky s mrkvou, PIENINY bylinný čaj BIO, Biomirabelkovica pravý ovocný destilát, BIOMILA špaldová múka graham BIO a 100% ovčia BIO bryndza). 11. ročník súťaže zorganizovalo Centrum environmentálnych aktivít Trenčín v spolupráci s Vidieckou platformou.

Dve víťazné biopotraviny
Dve víťazné biopotraviny 2016 – 100% ovčia BIO bryndza a BIO hoväzdie mäso foto: Radovan Stoklasa

 

Cenu spotrebiteľov 2016 získala 100% ovčia BIO bryndza z Ekofarmy Važec

100% ovčia BIO bryndza je najobľúbenejšou biopotravinou spotrebiteľov. Hlasujúci ocenili, že ide o pravú bryndzu zo 100% ovčieho nepasterizovaného mlieka z Ekofarmy Važec, vyrobenú ručne podľa pôvodných receptúr. Ako je známe, v takto vyrobenej bryndzi sú zachované všetky zdraviu prospešné mikroorganizmy.

Hlasovanie prebiehalo online na www.biopotravinaroka.sk od 1. júna do 21. septembra 2016, s celkovým počtom 4846 platných hlasov, najviac v histórii hlasovania.  Spotrebiteľské hlasovanie vyhlasuje portál Biospotrebitel.sk už od roku 2005 s cieľom popularizovať slovenské biopotraviny ako chuťove výbornú a environmentálne zodpovednú alternatívu


Hodnotenie: 86.2%, 13 hlasov Ako veľmi sa Vám páči tento článok? Dajte mu svoj hlas.

Klaudia MedalováOd roku 2001 pracuje v Centre environmentálnych aktivít ako koordinátor aktivít na podporu rozvoja ekologického poľnohospodárstva. Stála tiež pri zrode klubu priateľov ekologického poľnohospodárstva Klubu BIO PaPa v Trenčíne.

Súvisiace články


Diskusia: Biopotravinou roka 2016 je BIO hovädzie mäso, ...  Pridať názor na článok

  BIO magazín

  Biopotraviny, bioprodukty
  Kvalita biopotravín, veľtrhy, jarmoky, cenové porovnania, kluby biospotrebiteľov...  Najčítanejšie v rubrike  Tento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií