BIO spotrebiteľ

Ukážkové prírodné záhrady

25.05.2014 20:37
Ukážkové prírodné záhrady sú nielen prírodné, ale aj atraktívne a prístupné pre verejnosť. Aké kritériá musia spĺňať a kde ich nájdeme?
Ukážková prírodná záhrada
Ukážková školská prírodná záhrada foto: A. Pohorencová

Ukážková prírodná záhrada spĺňa všetky kritériá klasickej prírodnej záhrady, teda nepoužíva sa v nej rašelina, umelé syntetické hnojivá ani chemické postreky. Obsahuje čo najviac prírodných prvkov ako živý plot, listnaté stromy, trvalky, suché a vlhké stanovištia ....

Ukážková prírodná záhrada by však tieto základné kritériá mala prevyšovať určitými zvláštnosťami, mala by byť niečím výnimočná. Môže to byť usporiadaním, tematickým zameraním, alebo tiež špeciálnym využitím, či turistickou atraktivitou.

Záhrada by mala byť „zžitá“ a zapojená, t.j. rastliny a stromy nie sú čerstvo zasadené, ale sú už vzrastenejšie a tvoria kompaktný celok. Záhrada by zároveň mala byť udržiavaná, mala by esteticky lahodiť oku. Preto prírodná záhrada nie je záhrada nechaná úplne „napospas prírode“. Každá takáto záhrada má svoj určitý štýl, môže byť ružová, anglická, vidiecka, trvalková, klasická domáca a pod.

Ukážková prírodná záhrada musí byť prístupná verejnosti v pravidelných časoch alebo pri špeciálnych príležitostiach, príp. po dohovore vopred. Takáto záhrada má svojho správcu, ktorý zároveň poskytuje aj možnosť exkurzie po záhrade a je ochotný podeliť sa o svoje skúsenosti.

Niektoré takéto záhrady ponúkajú aj rôzne služby ako internetovú prezentáciu, informačné prospekty, akcie a priestory pre deti, možnosti parkovania, WC, kurzy, prednášky.

Kde najdete ukážkové prírodné záhrady?

Ukážkovými prírodnými záhradami je historicky prvá prírodná záhrada v rakúskom Tullne, sad a záhrada pri Centre Veronica v Hostětíne, či Bylinková záhrada vo Valticiach.


 

Typy ukážkových prírodných záhrad

Verejné záhrady – záhrady a parky, ktoré bývajú väčšinou celoročne otvorené a voľne prístupné. V starostlivosti ich majú väčšinou verejné organizácie.

Poloverejné záhrady – záhrady a parky, ktoré sú prístupné v určitých časových obdobiach a o ktoré sa starajú súkromné alebo verejné organizácie.

Súkromné záhrady – záhrady a parky, ktoré môžeme navštíviť po dohodnutí si termínu vopred, príp. pri nejakých akciách.

 

Tipy na výlety do ukážkových záhrad v ČR a Rakúsku

ukážkové prírodné záhrady
Hodnotenie: 90%, 4 hlasy Ako veľmi sa Vám páči tento článok? Dajte mu svoj hlas.

Alena Pohorencovápovolaním učiteľka. S partnerom sa starajú o prírodnú záhradu. Venujú sa predovšetkým pestovaniu tradičných sort ovocia a jeho spracovaniu.

Súvisiace články


Diskusia: Ukážkové prírodné ...  Pridať názor na článok

  BIO magazín

  Prírodna záhrada
  Tipy pre Vašu prírodnú záhradu plnú života.  Najčítanejšie v rubrike  Tento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií