BIO spotrebiteľ

Čmele
Toky nie sú stoky! (93)

02.10.2006 10:38
Čmele zakladajú jednoročné hniezda vo forme kolónii. Objavujú sa v prírode skoro na jar, keď po rozmrznutí pôdy začínajú kvitnúť prvá rastliny (vŕby, prvosienky, pečeňovníky a iné), poskytujúce potravu samičkám, ktoré prezimovali v rôznych úkrytoch – v dutinách stromov, starých pňoch, pod lístím, zahrabané v pôde.
Hneď po zobudení a nasýtení nektárom z kvetov hľadajú miesta na založenie hniezda chráneného pred nepriaznivými poveternostnými vplyvmi. V tomto hniezde sa potom z nakladených vajíčok liahnu larvičky podobné bielym červom.

čmele
čmele
Rýchlo rastú a asi po desiatich dňoch sa zakuklia. O dva týždne sa z kukiel liahnu čmele – robotnice, ktoré pomáhajú matke pri starostlivosti o hniezda i ďalšie larvy a prinášajú potravu. Až koncom leta sa okrem samčekov liahnu aj nové mladé samičky, ktoré po oplodnení samostatne prezimujú. Robotnice aj samčeky na jeseň hynú a opustené hniezda zanikajú.

Veľký význam čmeľov v prírode (najmä pri opeľovaní takých hospodárskych rastlín, ktoré včely pre svoj krátky ciciak opeľovať nemôžu) viedol k pokusom o ich umelý chov v špeciálnych hniezdnych búdkach. Tieto pokusy viedli až k vypracovaniu systému búdkového hniezdenia čmeľov, ale aj napriek tomu ich úbytok v dôsledku používania agrochemikálií v poľnohospodárstve nebol zastavený.

Čmeľ poľný (Bombus agrorum) (a) – je veľký 13 až 16 mm a lieta od nížin až do horských oblastí. Zdržuje sa najmä na výslnných stráňach a medziach, najčastejšie 7na okrajoch lesov. Hniezdi na zemi (v machu a tráve), v strechách drevených chalúp alebo chát a stodolách. Iba výnimočne v podzemných dutinách. Je užitočným opeľovačom ďateliny.

Čmeľ lúčny (Bombus pratorum) (b) – je veľký 11 až 12 mm a žije najmä v stredných a vyšších polohách. Hniezdi na veľmi skrytých miestach (napr. v stodolách, opustených vtáčích hniezdach, pod starými pňami, v dierach hlodavcov a pod.). Už v predjarí môžeme vidieť samičky na kvetoch rakýt, kde zbierajú peľ.

Čmeľ skalný (Bombus lapidarius) (c) – je veľký 14 až 16 mm. Hniezdi v skalnatom teréne (skalných štrbinách, kopách kamenia) a v zemi. V jednom hniezde býva až 300 jedincov. Je zákonom chránený.

Čmeľ zemný (Bombus terrestris) (d) – je veľký 24 až 28 mm a často sa hojne vyskytuje na trávnatých stráňach, medziach, lúkách a poliach. Obyčajne hniezdi v zemných dierach alebo pod koreňmi. Je zákonom chránený.

Hodnotenie: 88%, 5 hlasov Ako veľmi sa Vám páči tento článok? Dajte mu svoj hlas.

Rudolf PadoPredseda a projektový manažér OZ TATRY. Vyštudoval geológiu a geochémiu na Prírodovedeckej fakulte UK v Bratislave. OZ
TATRY realizuje dlhodobú víziu nazvanú Program obnovy krajiny v podtatranskom regióne.

Súvisiace články


Diskusia: Čmele ...

  ahoj

  ahoj mne sa to pacilo len bi som mozno pridala asi priblizne sa kolko dozivaju cim sa odlisuju rozne cmele a take zaujimavosti!!!!
  danka   Reagovať
   
  0
   
  0

  Re: Čmele

  Mali by ste tam dat na toho cmela zemneho ze preco je chraneny
  Klaudia   Reagovať
   
  0
   
  0Pridať názor na článok

BIO magazín

Toky nie sú stoky!
Občianske združenie TATRY z Liptovského Mikuláša v spolupráci s Centrom environmentálnych aktivít z Trenčína Vám na serveri BIO spotrebiteľ ponúkajú možnosť vydať sa na cestu vody. Chceme ukázať, akou zraniteľnou je krajina a čo môžeme urobiť preto, aby sa stala nielen vizuálne krajšou, ale aj ekologicky stabilnejšou a produkčnejšou.Najčítanejšie v rubrikeTento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií